Dış Ticaretçi Ne İş Yapar?

0

Senelerdir sektörde kesintisiz olarak faaliyet gösteren bir dış ticaretçi olarak günlük hayatta karşılaştığım en büyük sıkıntılardan bir tanesi mesleğimizin yeteri kadar tanınmamasıdır.

“Dış ticaretle uğraşıyorum” dediğiniz anda,  genellikle karşınızdaki kişi -eğer bu işle bağlantılı bir iş yapmıyorsa- tam olarak ne yaptığınızı anlayamaz. Aynı durum, üniversitede okumaya yeni başlamış ya da kariyerine nasıl şekil vermek istediğini bilemeyen öğrenciler açısından da geçerlidir. Bu nedenle sizlerde ilk buluşmam olan bu yazımı genel hatlarıyla mesleğin tanımına ayırdım.

En kısa manada dış ticaret; ithalat ve ihracat demektir ve 3 önemli ayaktan oluşur : Lojistik , dış ticaret ve gümrükleme…

Lojistik kanadı; ithalat ve/veya ihracat ürünlerinin taşınması faaliyetidir. (bazı lojistik firmaları, gümrükleme ve depolama gibi faaliyetleri de size bir bütün olarak sunabilirler)

Gümrükleme kanadı; ürün veya hizmetlerin gümrüklü sahalardan geçişi sırasında devlet otoriteleriyle olan işlemlerin yürütülmesi faaliyetidir.

Dış ticaret kanadı ise, yukarıdaki bu iki unsur arasında kalan tüm faaliyetlerdir.

Yani bir dış ticaretçi; bir lojistikçi ya da gümrükçü değildir. Bu unsurlarla sürekli paslaşarak çalışır ama hiçbir zaman bunlardan birisi olarak isimlendirilmemelidir.

İster ithalat, ister ihracat, isterse her iki konuda birden çalışsın, bir dış ticaretçinin ithalat ve ihracat konusunda yaptığı şeyler temelde aynıdır. Çünkü bir ülke açısından ithalat olan bir işlem, diğer ülke açısından ihracat olacağından sadece işlemlerde uygulanan basamakların sırası değişir.

Biraz daha netleştirmek adına şu şekilde özetleyebiliriz:

(Burada ithalat açısından özetliyorum, ihracat için tam tersini düşünebilirsiniz)

  1. Dış ticaretçi almak istediği ürünü tespit eder
  2. İlgili üreticilerle ya da tacirlerle temasa geçer
  3. Alım yapmak istediği adet ve fiyat üzerinden bir sipariş oluşturur.
  4. Ürünlerin taşıma şeklini (deniz, hava, kara) ve incoterm’i (ICC tarafından uluslararası ticaretin standardizasyonu için ortaya konulmuş anlaşma şekilleri) ve ödeme şeklini (peşin, vadeli ya da akreditif) satıcıyla karara bağlar
  5. İmzalanmış satış sözleşmesi gereğince düzenlenecek olan ilgili dokümanları (malın faturası, çeki listesi, taşıma belgesi vs..) ihracatçıdan doğru olarak teslim alır
  6. Ülkesindeki gümrük otoritelerine sunulmak üzere bu evrakları gümrük müşavirlik firmalarına iletir.

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım bu aşamalar, başlı başına birer eğitim ve uzmanlık konusudur. Ayrıca takdir edersiniz ki; tüm noktalar yabancı bir dilde yapılan yazışmalara dayanacağından ve her bir noktanın yanlış anlaşılma ihtimali çokça yüksek olacağından dış ticaret tam bir detaylara hakim olma işidir. Atlayacağınız en ufak bir detay, ileride başınızı misliyle derde sokacaktır, hatta hatta ürünlerinizin gümrükte kalma ihtimalini bile doğuracaktır. Bu nedenden ötürü ICC adı verilen kurum uluslararası ticareti belirli kurallara bağlamıştır. Bu kurallar, ihracatın ve ithalatın kurallarını yanlış anlaşılmalardan büyük ölçüde kurtarmış ve sorumlulukları net bir şekilde belirlemiştir. Ancak yine de risk herzaman vardır ve maksimum dikkat hayat kurtarır !

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.