Dış Ticarette Teslim Grupları ve Açıklamalari

2

Dış ticarette kullanılan teslim şekilleri (INCOTERMS) Ocak 2011 yılından bu yana genel olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm taşıma şekilleri ve Deniz taşımalarına özgü kuralları bu yazımda genel olarak gruplandırıp diğer yazılarımda da tek tek açıklayacağım.

E grubu teslim şeklinde (EXWORKS), satıcı malları kendi işyerinde teslim eder. Malın teslim edildiği yerde satıcının tüm sorumlulukları ortadan kalkmış olur. Bu aşamadan sonra malların tüm riski alıcıya aittir. Bu nedenle satıcılar için en kolay teslim şeklidir. Genellikle ihracata yeni başlayan satıcılar tarafından tercih edilir.

F grubu teslim şekillerinde satıcı malları çıkış gümrüğünde alıcının gösterdiği taşıma aracına teslim eder. FCA, FOB ve FAS teslim şekilleri bu grupta yer almakta olup, genellikle en çok kullanılan teslim şeklilleridir.

C grubu teslim şekillerinde satıcı malları varış gümrüğüne kadar ulaştırır ve teslim şekline göre bazı giderleri üstlenmiş olur. CPT, CIF, CIP ve CFR C grubu teslim şekilleridir. F grubundan sonra en çok kullanılan ikinci teslim şekli grubudur.

Son olarak, D grubu teslim şekillerinde satıcı malları belirlenen varış yerine kadar taşır. Mallar teslim edilene kadar oluşan tüm rist ve sorumluluklar satıcıya aittir. DAP, DDP ve DAT teslim şekilleri D grubunda yer almaktadır.

2 Yorum
  1. kürşat çapraz says

    ben hep şu itilaf durumunda nasıl bir yol izleniyor, merak etmişimdir. sözleşmede incoterms geçerli diye kabul edimişse; itilaf durumunda nasıl bir yol izleniyor, nereye başvuruluyor?

  2. Meryem Özçam says

    Dış ticarette, ödeme veya teslim konularında, gümrük işlemlerinde, belgelerin yazım aşamasında gibi daha bir çok alanda anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Öncelikli olarak bunların itilaf durumu taraflar arasında görüşülüp bir sonuca varılması tercih ediliyor, ancak anlaşmanın olmaması ve bir sonuca bağlanılmaması veya tarafların her ikisi de haklı olduğu gerekçesine varırsa üçüncü tarafların müdahalesi devreye girer.Genel olarak Dış Ticaret Müşavirlikleri bu alanda başvurulacak mercilerdir. Ticarete başlarken taraflar arasında sözleşme esas alınarak inceleme yapılır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.