Doların Yükselmesindeki Temel Nedenler ve Yıl Sonu Kur Tahminleri

0

22 Mart (2018) gecesi dolar kuru, Türk Lirası karşısında yeni bir rekora imza atarak 4.03 seviyesine kadar yükseldi ve ertesi sabah saatlerinde gevşeyerek 3.96 seviyesine geriledi. 22 Mart (2018) günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik gümrük vergi yasasını imzalaması, yükselişin belirgin özelliğini oluşturdu. İmzalanan yasaya göre gümrük vergisi getirilecek ürünlerin toplam maliyeti 60 milyar dolar seviyesinde.

Peki doların yükselişinin devamlılığı mümkün mü?

Bu sorunun iktisadi anlamda derinlemesine analizi gerekmiyor. 2013-2018 yılları aralığında Türkiye’nin dolar kuru 1.80 seviyesinden 4.03 seviyesine kadar yükseldi. 2013 sonrası dış finansman ihtiyacının yüksek olması hem Türkiye’de hem diğer kırılgan beşli ülkelerindeki yerel para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Doların yükselişinin diğer nedenleri ülkelerin enflasyon oranları, Merkez Bankalarının toplam rezerv miktarları ve dış borçların GSYH’ye oranları diğer temel göstergeleri oluşturuyor. Türkiye özeline bakarsak 2013 yılında enflasyon 7.40 iken Mart 2018 itibariyle yüzde 10.26’ya yükseldi. Bunun anlamı Türk Lirasının ülke içerisinde değer kaybetmesi şeklinde olmasıdır. Liranın zayıflaması diğer para birimlerinin güçlenmesine neden oldu. Yine 2013 yılında MB’nin rezervleri 131 milyar dolar iken Mart 2018 yılında bu oran 115 milyar dolara geriledi. Bu durumun anlamı dışarıdaki küresel olaylarda yükselen kura MB’nin yeteri kadar müdahale edemeyeceği, bununda kurun yükselmesine etki edeceği şeklinde yorumlanmasıdır. Faiz hamlesi her ne kadar işe yarasa da sürdürülebilirliği olmaz.

Kırılgan beşli ülkeleri bu oranlarda aşağı yönlü yükseliş izlerken, Türkiye tam tersi yukarı yönlü yükseliş izliyor. Bu da Türkiye’nin, paranın dış değerini belirleyebilecek en ufak bir göstergede bulunamamasına neden oluyor. Türkiye’nin yüzde 11 gibi bir rakamla büyümesi güzel gibi görünse de pek de iyi bir durum değil. Yüksek büyüme ile beraber yüksek enflasyon, cari açığın artması, MB rezervlerinin azalması ve yüksek dış borç yükü karşımıza geliyor. Bu yılın sonuna kadar dolar 4 TL üzerine çıkarak 4.25 seviyelerini görebilir ki bu rakam MB’nin yılsonu için belirlediği rakamdır. Fed’in 2018 yılındaki muhtemel 3 faiz artırımı doların yükseliş seviyesini tetikleyici neden olarak da belirtilebilir. 4.30 TL ise daha radikal bir rakam gibi görünse de öngördüğüm bir rakamdır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.