Dünya Düzeninin Şekillendirilmesi (1)

0

15 Haziran 2017 tarihli “Katar Ambargosu ve Türkiye” başlıklı yazımda Katar’a yönelik alınan ambargo kararının benzerinin Türkiye için de uygulanabileceğini yazmış ve bu ihtimale karşı gerekli önlemlerin alınması konusunda uyarıda bulunmuştum.

28 Haziran 2017 tarihli “Kontrollü İstikrarsızlaştırma ve Sömürgecilik” başlıklı yazımda ise Pakistan’a yönelik istikrarsızlaştırma operasyonlarının artabileceğine dikkat çekmiştim.

Gerek Türkiye’ye yönelik yaptırım açıklamaları gerekse de Pakistan’ın istikrarsızlaştırılması bugün çok daha net şekilde görülmüştür. Dünya iktisadi ve siyasi düzeninin büyük bir dönüşümden geçtiği bu süreçte dünya düzeninin şekillendirilmesine yönelik operasyonlar devam etmektedir ve bu düzen oturana kadar devam edecektir. Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yönelik yaptırımların daha yüksek ve güçlü sesle dillendirildiğine şahit olabiliriz.

Tek kutuplu ABD düzeninin sonuna doğru yaklaşılmaktadır. Dünyada anlam verilemeyen birçok gelişmenin arkasında bu gelişme var. 28 Ocak 2017 tarihinde ABD ve Avrupa’nın geleceğinin olmadığını ve Çin’in aşamalı olarak ABD’nin yerini alacağını yazmıştım. İşte dünyadaki kavganın nedeni bu. İktisadi ve siyasi güç Batı’dan Doğu’ya doğru kaymakta ve ABD hegemonyası yavaş yavaş bitmektedir. Gün geçtikçe erimeye devam eden ABD sadece dünya ile değil kendi içinde de büyük savaş vermektedir ve bu savaş ABD Başkanı Trump’ın Başkanlık koltuğunda uzun süre kalamayacağı izlenimi uyandırmaktadır.

ABD’nin dünya ile olan kavgasında iki kilit bölge vardır: Birincisi Ortadoğu ikincisi ise Asya-Pasifik. Her iki bölgede de nüfuzunu devam ettirmek isteyen ABD’nin bu bölgelerdeki stratejisi bölge ülkelerinin kendi imparatorluğuna karşı birleşmelerini önlemek. Ancak ABD’nin bu stratejisi kendi imparatorluğunun çöküşünü önlemeye yetmeyecek sadece geciktirecektir.

Sonraki yazıda devam edelim…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.