Dünya Genelinde En Büyük CO2 emisyonu (Sera Gazı) Salınımı Yapan Ülkeler Karşılaştırması

0

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz üzere Çin dünya genelinde karbondioksit salınımı yapan ülkelerin başında yer almakta.

Küresel ısınmanın insan yapımı bir olay mi yoksa doğal sıcaklık dalgalanmasının bir döngüsü mü olup olmadığı henüz devam eden bir tartışma konusu.

Bununla birlikte, yüzey sıcaklığında anormalliklere büyük ölçüde bağlı olan, kabul edilebilir bir gerçek vardır: Son yıllarda, atmosferdeki karbondioksit (CO2) seviyelerinde muazzam bir artış oldu.

2016’da en büyük CO2 üreticileri Birleşik Devletleri, Rusya, Hindistan ve Çin’dir.

CO2 emisyonlarını azaltmak için ABD, Çin, Hindistan ve Brezilya , enerji karışımına yenilenebilir kaynaklar eklemeye başladı . 2015 yılında, ABD enerji tüketimindeki yenilenebilir enerjilerin payı yüzde 20’yi aştı. Ülke aynı zamanda rüzgar ve güneş enerjisinin kilit üreticileri arasında sayılıyor.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.