Dünya Piyasalarında Yaşanan Gelişmeler ve Türkiye’de Doların Yükseliş Seyri

0

Nisan 2018 itibariyle Dolar’ın, TL karşısındaki yükselişine bir anlamda psikolojik sınırı olan 4 TL’yi aşması durumunu piyasalar bir nebze olsun benimsedi diyebiliriz. Bugün yani 10 Nisan 2018 itibariyle Dolar rekor seviyeye çıkarak Türk Lirası karşısında 4.13 seviyesine kadar yükseldi ve gün sonu 4.11 TL ile kapattı. Euro ise aynı gün Türk Lirası karşısında 5.13 seviyesine yükseldi ve günü 5.10 TL seviyesinde kapattı. Dolar Mart 2018 kuruna göre yüzde 8’lik bir değer artışı yaşadı. Peki kırılgan beşlinin en zayıf halkası olan Türkiye’yi bu seviyeye getiren olaylar ve Türkiye ile birlikte dünyada neler yaşandı onlara bakalım:

Amerikan piyasaları yükselirken Amerikan Başkanı Trump’ın avukatının ofisine bu sabah (10 Nisan 2018) yapılan FBI (Federal Soruşturma Bürosu) baskını ve Trump’ın “48 saat içerisinde önemli kararlar alacağız.” Açıklaması piyasalarda hareketlenmeye sebep oldu.

Rusya’ya yönelik gelişmeler, gelişen piyasalara baskı şeklinde hissedildi. 24 Rus şirketine ve işadamına yönelik yaptırım kararları sonucu Rus Borsası yüzde 8, Rus Rublesi ise yüzde 4’lük değer kaybına neden oldu. Türkiye, bu gelişmeleri kendi borsasında ve döviz piyasasında en sert hisseden 3. ülke oldu. Kırılgan beşli içerisindeki değer kaybı -%0,4 şeklinde gerçekleşti. Diğer kırılgan beşli ülkelerinde ise düşüş Brezilya Realinde -%1,6 ve G.Afrika Randında -%0,1 şeklinde gerçekleşti. Bununla birlikte kısa bir noktaya değinirsek Rus yaptırımları sonucu Aliminyum fiyatlarında bir artış yaşanabilir. Bunun nedeni ise yaptırıma tabi firmaların bir kısmının madencilik sektöründe olması.

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının yaşandığı dönemde Çin Başkanının araba ithalatından vergileri düşürürüz açıklaması gerilimi bir nebze olsun düşürebilecek gibi. Çin liderinin gerilimi düşürmek için yaptığı diğer açıklamalarda ise Çin hükümetinin dış dünyadaki girişimcilere Çin içerisinde ticaret serbestisinin daha rahat sağlanacağı ve yabancı girişimcilere fikri mülkiyet haklarında gevşemeye gidileceği diğer gelişmeler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı tarafından proje bazlı teşvik sistemi açıklandı. Dışa bağımlılığın azaltılmasına ve teknolojik gelişmelere katkı sağlayacak büyük yatırımlara vergi istihdamı ve kuruluş yeri destekleri verilecek. Türkiye böylelikle ilk kez sanayi ve teknoloji yatırımlarına yönelik bir paket açıkladı denebilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.