Dünya Zeytin Üretimi ve Sektör Raporu

0

Su, protein, yağ, selüloz, fosfor, kükürt, kalsiyum, klor, demir, bakır, manganez ile A, C ve E gibi bazı vitaminlerden oluşan zeytinin tarımsal üretim ve tüketimdeki yeri oldukça önemlidir. Uzun yıllar yaşayabilen zeytin ağacının yetişmesi için öncelikle ılıman iklim şartları gerekmektedir. Sadece bu bitki -12 dereceye kadar olan soğuk olabilen iklimlerde donduğundan iklim özelliklerinin buna uyması beklenir. Şayet zeytin ağacı bu şartı sağlayan yetişme alanında ise bulunduğu şartlara uyum sağlayarak üretime olanak sağlayan bir bitkidir.

Bahsedilen bu genel şartlarından dolayı zeytin tarımının yapıldığı yerler genellikle Akdeniz ve çevresinde yer alan ülkelerdir. Özellikle İspanya ile İtalya dünya üretiminin yarıdan fazlasını gerçekleştirmektedir. Bununla ilgili yayımlanan güncel rapor aşağıdaki gibidir.

Tabloda verilen dönemler içinde zeytin üretiminin iki dönem arasında, birinin diğerine göre daha verimli olduğu gözlenmektedir. Bu tamamen zeytin ağacının ürün verme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Zeytin bitkisi için bir dönem verimi fazla diğer dönem de dinlenme dönemi yaşar tabiri çiftçiler arasında bilinmektedir. Tabloda 3. sırada Yunanistan yer almaktadır. Ülke 2013 yılında 2 milyon ton üretim gerçekleştirmiştir. Ardından gelerek 4. sırada yer alan Türkiye’de üretim 1,676 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Sıralamada ayrıca Fas, Tunus, Suriye, Cezayir, Mısır ve Portekiz yer almaktadır.

Dünyada zeytinin kullanım alanına bakıldığında; sağlık, kozmetik ürünler ile gıda olarak da yağ ve sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır. Kullanım alanının ve yetişme şartlarının belirginliği ekonomik olarak değerini de arttırdığından ekonomik olarak önemli ürünler arasındadır.

Kaynak,

Kuşadası Ticaret Odası, Türkiye’de Zeytin ve Zeytin Yağı  (Erişim Tarihi: 09.12.2016)

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Zeytincilik Sektör Raporu 2015

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.