Dünyada Nükleer Test Yarışı: Kuzey Kore’ye Yaptırımlar

0

11 Eylül 2017’de BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’ye yönelik 8. yaptırım kararını kabul etti. Karar, ülkenin 3 Eylül’deki nükleer denemesine tepki olarak geldi.
Test Kuzey Kore’nin altıncı ihlaliydi. Daha önce, Kuzey Kore, 2006, 2009, 2013 ve 2016’da iki kez nükleer test yapmıştı.
Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini yaptığı her seferde BM Güvenlik Konseyi, ülkeye karşı yeni yaptırım kararları kabul ederek yanıt verdi.
Bu güne kadar Kuzey Kore dışında yalnızca Hindistan ve Pakistan CTBT’yi ihlal etti; her iki ülke de 1998’de iki kez nükleer testler yapmışlardı
BM şu sıralar Kuzey Kore üzerinde çeşitli yaptırımlar uygulasa da, yaptırımlar esas olarak belirli ürünlerin ticaretini kısıtlıyor.

Kuzey Kore’nin ihracat ambargosunun tam listesi; tüm silahlar, bakır, nikel, gümüş, çinko, kurşun ve kurşun cevheri, demir ve demir cevheri, kömür, deniz ürünleri, tekstil ve helikopterleri içeriyor. Bu ürünler toplam ihracatının %74’ünü oluşturmakta.
İthalat kısıtlamaları; silahlar, lüks ürünler, nükleer ve füze ikili kullanım teknolojileri, ham petrol ve rafine edilmiş petrol ürünleri ve tüm kondansat ve doğal gaz sıvılarıdır. Petrol ürünleri ülkenin birincil ithal ürünleri olup, ülkenin toplam ithalatının yaklaşık yüzde 6’sını oluşturmaktadır.

Dünyada Nükleer testler, Temmuz 1945’te Amerika Birleşik Devletleri ilk atom bombasını test ettiğinde başladı. Birleşik Devletler 1945-1992 yılları arasında 1.032 nükleer test yaptı; Sovyetler Birliği, kabaca aynı zaman döneminde 715 deneme yaparak ikinci sırada yer aldı. Fransa, 210, Çin ve Birleşik Krallık 45’er test yapmıştır.
1945 ve 2006 yılları arasındaki beş yıl boyunca ülkeler, 2.000’den fazla nükleer cihazı patlatmak için 60’dan fazla lokasyon kullandı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.