Düşünerek Yaşanmaz

0

Finans, psikolojik analiz, Türk kahvesinin 40 yıllık hatrı…

Adına ne dersek diyelim, konuşalım biraz. Hepimizde ortak olan özellikler var. Konuşurken düşünemez insan mesela ya da yazarken. Pekala, başımıza gelen her konuda kılı kırk yarmak mı daha iyidir?

Satranç oynarken iyi düşünmek gerekir. Hamleleri hesaplamak; önce kendi hamleni, sonra rakibi, sonra ona göre ihtimallerini ve rakibin ihtimallerini… Nokta noktalar ne kadar geç gelirse, başarı o oranda artar mı? Evet. O zaman kılı kırk yaralım! Peki kaç oyun üst üste oynayacağız ki? Yorulmaz mıyız?

Hayat, spor ve finansal piyasalar arasında tuhaf bir benzerlik keşfederiz. Çok sürmez. Ralliler vardır. Ralliler genelde uzun sürer. Genelde iniş çıkışlar olur. Genelde stabile doğru ne kadar koşsak da stabil olmazın heyecanı bizi ayakta tutar.

Ve oyuna, ‘çok düşünmek’ dahil olur…

Heyecan yerini saplantıya bırakır, sebepler yerini korkuya… İnişte olduğunuz bir gün mü yaşıyorsunuz, asla çıkmayacağını düşündüğünüz…


Bitcoin balonu patladı!

Aselsan çöküşe geçti, eski haline dönmeyecek!

Petrol fiyatlarını indirdikçe indirdiler, battım!

Elbette düşünmek iyidir. Her hamlenizin öncesinde ve sonrasında kendinizi bitirinceye kadar düşündüğünüzü biliyorum. Ama bazen, çok düşünmenin işe yaramadığı durumlarda, fazlaca konuşmayı ve yazmayı deneyin.

Okumayı değil, okumak düşündürür.

Herkese biraz daha az düşünmeli bir gün dilerim…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.