E-Mail Pazarlaması İçin Etkli İpuçları

0

E-mail pazarlaması hem firmalar için hemde blog sahipleri için oldukça önemlidir. Hatta bazı firmalar ürünleri veya hizmetlerini sadece e-mail marketing ile yapmaktadırlar. Bu yazımda sizlere “Geri dönüşümü yüksek olan e-mail nasıl olmalı ?” sorusunu cevaplayacağım. Maddeler halinde neler gerekliymiş bakalım…

Dikkat Çekici İlk İçerik Hazırlayın

Otomatik e-mail sisteminizin çok iyi olmalı önemlidir. Gönderilen kişiye vereceği izlenim ve fayda açısından değerlendirmek oldukça önemlidir. Süreklilik arz eden müşteri ilişkisi arıyorsanız ilk e-mailde firmanızı veya kendinizi yansıtan ifadelere yer vermeyi düşünün. Sıcak ama seviyeli bir e-mail içeriği hazırlamalısınız.

Abone Olanlara Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin

Sitenize bir şekilde abone olan ziyaretçilere özel teşkkür e-maili yazmanız önemlidir. Bunun için ilk kısımdaki gibi iyi bir oto-email sistemine sahip olmanız önemli. Abonelere teşekkür edip sonrasında nelere göndereceğinizi ve ne fayda sağlayacaklarını anlatmayla başlayabilirsiniz.

E-mailleriniz Gerçeği Yansıtmalıdır

En çok yapılan yanlış bir link verip o linki başka bir yere yönlendirmektir. Buradaki linkten kasıt kısaltılmış linkler değildir. Mesela a firmasının bir ürününün tanıtım sayfasını linki gibi gösterip direk sipariş sayfasına veya tüm ürünlerin sayfasına yönlendirme yapmak büyük bir hatadır. Bunu uygulayan firmalar azımsanmayacak kadar çok.

Vereceğiniz link kişiye belirttiğinizin dışında bir amaç içermemelidir. Yani dürüst müşteri kitlesi istiyorsanız sizde dürüst olmak zorundasınız.

Geri Bildirime İzin Verin

Gönderilen bültenlerde veya otomatik e-maillerde geri bildirime izin verin. Hatta e-maili alan kişiyi geri bildirim için ikna edici içerikler hazırlayın. Bu geri bildirimlerin kendinizi veya firmanızı geliştirmek için muhteşem araçlar olduğunu hatırlatayım.

Spamdan Kurtulamaya Çalışın

Bir çok otomatik e-mail servisleri spam kutusuna gönderim yapar. Böyle bir firma ile çalışmıyorsanız bile illaki bir e-mail servisinden spam kutusuna düşme ihtimaliniz vardır. Bunun önüne geçmek adına ilk e-mailinizde kişilere spam kutusundan çıkarmalarını ve normal şekilde izin vermelerini belirtin. Bu sayede ilgili bir kitleye kesin şekilde ulaşım sağlamış olursunuz.

Gelen E-Maillere Hızlı Cevap Verin

Günümüz pazarlamasında müşterinin kral olduğunu asla unutmayın. Ayrıca kralların beklemeyi de sevmediğini bilin. Bu nedenle size gelen e-mailler en kısa sürede hatta hemen cevaplamaya çalışın. Aksi durumda müşteri rakibinize gitme olasılığı yüksektir.

E-mailin Kimden Geldiği Önemli

Posta kutunuza gelen e-mailin kimden geldiği sizin için önemlidir. Emin olun müşteriler içinde bu kural geçerlidir. Bu nedenle e-mail gönderimi sırasında “imden” yazan yerde bir yetkili ismi olması önemlidir. Firma isminizin olması çok genel ve müşterinin hoşuna gitmeyen bir durumdur.

E-maillerin Sonuna Anlık Yorum Linkleri Koyun

E-maillerinizin sonuna ekleyeceğiniz geri dönüşüm linki ile müşterileriniz ile iletişim kurma ihtimaliniz artacaktır. Daha etkili ve hızlı çözüm için müşteriler bu yolu tercih ederler. Bu nedenle yorum veya anlık bildirim linkleri koymanız önemlidir.

E-mailleriniz Kısa ve Öz Olmalı

Uzun e-mailler müşteriler açısından iyi değildir. Bunun için kısa ve anlaşılır şekilde e-mail hazırlamayı tercih edin. Sektörünüze göre bu durum mümkün değil ise o zaman bir giriş sayfası linki verin. Müşteri detaylı bilgiyi o linke tıklayarak alabilir.

Gönderim Aralıklarına Dikkat Edin

Sık gönderilen e-mailler yarardan çok zarar getirmektedir. Müşterilere gönderilen e-mailler eğer kısa süreli olursa zamanla e-mail listeniz boşalacaktır. Sonuç olarak siz dahil kısa süreler ile bir servisten e-mail almak istemezsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.