Ekonomide Bir Seçim Yatırımı: Banka Kredi Faizlerinde Yaşanan Düşüş ve Konut Arzına Etkileri

0

Ekonomide Bir Seçim Yatırımı: Banka Kredi Faizlerinde Yaşanan Düşüş ve Konut Arzına Etkileri

Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşüşüyle başlayan seçim hazırlıkları, hükümetin emriyle geçtiğimiz günlerde dört bankanın konut kredi faizlerinin aylık %0.98’e sabitlenmesiyle devam etti. Konut talebinin faiz sınırına duyarlılığını bilen hükümet yetkilileri konut iç piyasasının canlanması için böyle bir karar aldığını tahmin edebiliyoruz. Yüzde 1’in altına inen faizlerin konut sektörünü canlandıracağı, ülkede ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bu durumu yeniden gözden geçirebileceği yönde tahminler mevcut.

Fakat bu durum karşısında insanların aklında birkaç soru var. İlk soru faiz indiriminin diğer bankalarda da olma ihtimali var mı yönünde. Çünkü faiz indirimine gidecek bankalar kamu bankaları ve bu bankalar çoğunlukla devlet memuru-emekli ya da üst düzey çalışan olmadığınız sürece bu bankalardan kredi kullanmanız oldukça zor. Diğer bir soru ise bankaların kredi talebine karşı mevduatlarını nasıl oluşturacağı. Burada devreye mevduat faizine baskı unsuru girebilir. Bu da yapılamazsa bankalar dış borçlanma silahını kullanabilir ancak döviz kurunun yüksekliği bankaların bu silahı kullanmalarını zorlaştırabilir.

Konut kredilerinde bankalar için riskli bir durum yok aslında. Sorunlu kredi oranı sadece yüzde 0.4 yani kredi Avans Faizi, eteminata dayalı ve riski düşük. Ülke ekonomisinde konut kredisi kullanabilecek insan sayısı ise hele ki bu ekonomik konjonktürde oldukça zor.

Konut cephesinde durum üreticiler açısından çok da iyi değil. Özellikle markalı konut üreticileri 3 yıldır fiyat artışına gitmediler. Yurtdışından gelip konut almak isteyenler için döviz artışı cazip bir ortam yarattı. Arz patlaması yaşayan konut sektörü için bir nebze rahatlama olabilir. Konut stoku ksa vade de eriyebilir.

Faiz indiriminde bankaların ne derecede istekli olacağı ise meçhul. Bankalar açıklanan bu oranlardan kredi vermeye ne ölçüde yanaşacaklar? Bu indirimin göstermelik olup olmadığını yani 0.98 ornına bankaların ekleme yapıp yapmayacaklarını göreceğiz.

Kişisel Görüş: faizlerin düşmesi kredi talebinde pek de büyük bir etki yapmaz diye düşünüyorum. Belki seçim vaadi olarak “Bekle-görcüleri” biraz hareketlendirir ya da psikolojik olarak ev alma fırsatı elde ettiklerini düşünebilirler.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.