Ekonomik Değeri Yüksek Ürünler: Antep Fıstığı

0

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan Sektör Raporlarına göre Antep Fıstığı üretiminin dünya üzerindeki değerleri tablodaki gibidir. Veriler Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyve Konseyi tarafından hazırlanmıştır.

Buna göre sert kabuklulardan olan Antep Fıstığı üretiminde ABD ve İran başta gelirken Türkiye 3. sırada yer almaktadır. Tüketicilerce ABD ve İran fıstıklarının tercih edilme nedeni ürünün ucuz, iri taneli ve çıtlak olmasıdır. Fakat Türkiye’de üretilen fıstığın tadının yoğun olması ürünün tercih edilmesini etkilemiştir.

Dünya üzerinde farklı bölgelerde fıstığın üretimi mümkün olmakla birlikte bazı bölgelerin kullanım amacı farklıdır. Bunlardan Çin’de üretilen fıstık biyodizel yakıt olarak kullanılmak amacıyla üretilmektedir.

Ayrıca Dünya üzerinde fıstığın yeniden ihracata tabi olması dolayısıyla Almanya, Hong Kong, Lüksemburg, Hollanda gibi ülkeler tarafından bu amaçla ticareti yapılmaktadır.

Genel olarak tablo verilerine göre 2015 ve 2016 yıllarında sırasıyla 523.850 ton ile 664.365 tonluk fıstık üretimi gerçekleşmiş. Bunun yaklaşık yüzde 50’si ABD tarafından, yüzde 24 ve yüzde 22’si de Türkiye ve İran tarafından gerçekleşmiştir. En büyük değişim ABD’de gerçekleşirken bazı ülkelerde üretim değişmemiştir.

Kaynak
Ekonomi Bakanlığı, Sektör Raporları: Antep Fıstığı, 2017 (Erişim Tarihi: 29.05.2017)

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.