Ekonomik Değeri Yüksek Ürünler: Zeytin ve Zeytin Yağı

0

Genel ekonomi içerisinde tarım sektör olarak oldukça önemlidr. Çünkü insanlar için temel oluşturan birçok ürünün hammadde ve mamül halleri bu sayede oluşturulmaktadır. Ülkemizde de tarım gerek sağladığı iş gücü istihdamı gerekse üretim neticesinde karşıladığı temel ihtiyaçlar ile önemini korumaktadır.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren fark edilmesine rağmen özellikle 2000’li yıllardan sonra daha fazla üzerinde durulan bir alan; zeytin yetiştiriciliği ve üretimi olmuştur. Dünyada 150 çeşidi bulunan zeytin bitkisinin Türkiye’de 28 türü bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde 170 milyon zeytin ağacı mevcuttur. Ülkemizde Balıkesir Edremit üretimde ilk sırada yer almaktadır. Diğer yandan Ege Bölgesi zeytin yağı üretiminde, Marmara Bölgesi de sofralık zeytin üretiminde önde gelmektedir. Bu bölgeler yanında Akdeniz ve Güney doğu Anadolu’da da üretim gerçekleştirilmektedir. Zeytin bulunduğu iklim şartlarına kolay uyum sağladığından ve ılıman iklim sevdiğinden tercih edilebilir. Ayrıca bakımı da belirli ve düzenli olduğu takdirde verim alınabilen bir ürün olmaktadır.

Zeytin tarımı ile ülkemizde sofralık ve yağlık olmak üzere iki türlü üretim yapılmaktadır. Bunun yanında sağlık ve kozmetik alanlarında da bazı çalışmalar mevcuttur.

Ülkemizin 2006-2013 yılları arasındaki zeytin üretimi ile zeytin yağı üretimini gösteren tablo aşağıdaki gibidir.

  Yıllar itibariyle zeytin tarımı için ayrılan alan arttığından tabloda da bu durum görünmektedir. Böylece 129 binden başlayan ağaç sayısı 158 binlere kadar ulaşmıştır. Zeytin üretimi ile ilgili verilerde de sofralık ve yağlık üretim değerleri ayrı ayrı verilmiştir. Ayrıca zeytin yağının üretim değerine de yer verilmiştir. Zeytin üretiminde bir dönem daha verimli diğer dönem de daha az olduğu gözlenmektedir. Yıllar itibariyle zeytin üretimi toplam 1,767 bin ton üretimle başlamış 2013 döneminde 1,630 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Zeytin yağı üretim değerlerinde de yine zeytinde olduğu gibi değişkenlikler yaşanmıştır.

Zeytin tarımı ülkemiz Akdeniz’e komşu olması ve iklim şartları dolayısıyla yapılabilecek alanlar arasındadır. Bunun devamı için biyolojik mücadele destekleri, üreticilere doğrudan destek sağlanması, direkt tarımsal destek sunulması ve tarım alanlarının geliştirilmesi gibi çözümler gerekmektedir. Bunların sağlanması ile ülkemizde zeytin tarımında daha üst seviyelere çıkabilir.

Kaynak,

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Zeytincilik Sektör Raporu, 2015

TMMOB, Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye’de Zeytin ve Zeytin yağı Üretimi, İhracatı, Öneriler  (Güncellenme tarihi: 27.08.2015)

Nizip Ticaret Odası, Nizip Zeytin yağı Sektör Analizi Raporu, 2014

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.