Ekore, Bonn COP23’de En İyi Uygulama Sunumu Yaptı

0

EKORE, B.M. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI’NDA URFA GÜNEŞ ENERJİLİ TARIMSAL SULAMA PROJESİNİ ANLATTI

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 23. Taraflar Konferansı (COP 23), 6-17 Kasım 2017 tarihlerinde Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleşti. Konferans boyunca taraf olan ülkeler ve paydaşlar tarafından Bonn Zone’da birçok aktivite ve sergi düzenlendi. Bonn Zone, iklim değişikliği için harekete geçme uygulamalarının ve bilgi birikiminin paylaşıldığı, kapasite geliştirme ve iletişim ağı oluşturma için global bir merkeze dönüştü.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da Bonn Zone’da bir standı vardı ve konferans boyunca Türkiye’nin konu ile ilgili yaptığı çalışmalar özel sektörün de katılımı ile çeşitli seminer ve etkinlikler üzerinden tüm dünyadan katılımcılara sunuldu.

Bu yan etkinlikler kapsamında, EkoRE 15 Kasım’da; Tüpraş, Çimsa, İçtaş, İga ve REC’den konuşmacılar ile birlikte Türkiye’nin rafineri, çimento, enerji ve ulaşım sektörlerindeki iyi uygulama örneklerinin anlatıldığı panelde “Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama”’yı anlattı.

Urfa’da 2015 yılında 850 m2’lik bir alana 65 kW kapasite ile EkoRE tarafından kurulan GES (Güneş Enerjisi Santrali) sayesinde üretilen elektrikle 30 kW’lık pompa çalıştırılarak yerin 80 metre altından günde 1,200 ton su çekme kapasitesine sahip entegre bir sistem hayata geçirilmiş ve Urfalı çiftçilerin hizmetine sunulmuştu. Bu entegre sistem sayesinde artık 450 dönüm arazi yalnızca güneş enerjisi kullanılarak sulanabilmekte. Türkiye ve dünyada da özellikle şebeke bağlantısının olmadığı araziler için gaz motorları ile üretilecek pahalı ve çevre dostu olmayan elektriğe bir alternatif olması açısından güneş enerjili sulama sistemleri önem taşımaktadır.

 Ayrıntılı bilgi için;
EkoRE – İş Geliştirme Müdürü
Selen İNAL, e-posta: selen.inal@eko.re

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.