EkoRE (Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş.) Astana’da Düzenlenen Özel Heyet Sektör Programı ve Türkiye Kazakistan İş Forumu’na katıldı.

0

EkoRE (Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş.), 9-10 Ağustos 2017 tarihlerinde DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) tarafından T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin Kazakistan Ziyareti vesilesiyle Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Özel Heyet Sektör Programı ve Türkiye Kazakistan İş Forumu’na katıldı.

2017 yaz aylarında Astana’da gerçekleşmekte olan “Future Energy – Gelecek Enerji” konulu Expo2017’da (https://expo2017astana.com/en/), Türkiye fuar evi ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki en önemli başarılarını sergilediği “Global Synergy for Sustainable Energy – Küresel Sinerji için Sürdürülebilir Enerji” temasıyla en çok ziyaret edilen ülke standlarından bir oldu. 10 Ağustos’da Expo2017’de T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımları ile Türkiye Ülke Günü etkinlikleri gerçekleştirildi ve dünyanın dört bir yanından fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini topladı.

Aynı gün Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) katkıları ile, DEİK Türkiye-Kazakistan İş Konseyi ve Kazakistan Uluslararası Ticaret Odası işbirliği’nde Türkiye-Kazakistan İş Forumu düzenlendi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 14 Aralık 2012 tarihinde açıklanan ve hayatın bütün alanlarında sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen Kazakistan – 2050 Stratejisi başlıklı programa göre,  2050 yılına gelindiğinde petrol dışı sektörlerin ekonomideki payının yüzde 32’den yüzde 70’e çıkarılması ve Kazakistan’ın iş yapma kolaylığı listesinde ilk 20 üke arasına girmesi öngörülmektedir. Günümüzde Kazakistan’da yürütülen ekonomi politikalarının temel amacı ekonominin petrole ve dünya petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara olan bağımlılığını azaltmak ve 2050 yılında dünyanın rekabet gücü ek yüksek 30 ülkesi arasında yer almaktır.

EkoRE hem ülkemizin yurtdışında tanıtımına katkıda bulunmaktan hem de diğer ülkelerin Yenilenebilir Enerji hedeflerini gerçekleştirmelerinde işbirliği yapmaktan mutluluk duymaktadır. Küresel arenada bir Türk markası yaratmak için yola çıktık…
Konuyla ilgili basında yer alan haber:
https://www.ekonomi.gov.tr/
http://www.hurriyet.com.tr/kazakistan-yeniden-turklerin-radarinda-40548265

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.