Enflasyon’un Tanımı ve Türkiye’de 2017 Temmuz Enflasyon Rakamları

0

Enflasyon halk dilinde hayatın pahalılaşması olarak bilinir. Biz bunu fiyatlar genel seviyesinin artması olarak tanımlıyoruz. Fiyatlar genel seviyesinin artmasıyla birlikte paranın satın alma gücü azalır. Burada bahsettiğimiz fiyatlar genel seviyesinin artması anlık değil sürekli olmalıdır. Bazı mallar da fiyat artışı veya bütün mallar da bir kez artıştan bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz artış, bütün mallarda ve sürekli olmalı. Enflasyonu belirlemek için birtakım endeksler kullanılır. Bunlardan biri ÜFE diğeri ise TÜFE’dir.

ÜFE Nedir?
ÜFE dediğimiz endeks, üretici aşamasında ki toptan satış fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçen bir veridir. Tarım, balıkçılık, imalat sanayi, madencilik ve enerji sanayisinde ki fiyatların değişimini ölçmektedir. ÜFE’nin artması hisse senetleri, tahvil piyasalarında düşüşe neden olur.

TÜFE Nedir?
TÜFE belirli bir dönemde satın alınan mal ve hizmetin fiyatının, başka bir dönemle olan fiyatıyla karşılaştırma yapabilmemize imkan tanır. Türkiye’de TÜFE ‘nin baz yılı 2003 yılıdır. (2003=100.) Her ayın 3’ün de (eğer o gün tatilse, onu izleyen ilk iş gününde) açıklanan ve oldukça önemli bir veridir.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,15 arttı
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuz ayında yüzde 0,15, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE)  yüzde 0,72 arttı. Yıllık enflasyon tüketici rakamlarında 9,79 olurken, yurt içi üretici fiyatlarında 15,45 oldu.

  • Yıllık en fazla artış %15,24 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti.
    TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre alkollü içecekler ve tütün %14,14, sağlık %11,89, eğlence ve kültür %11,22 ve lokanta ve oteller %10,84 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.
  • Aylık en yüksek artış %1,75 ile lokanta ve oteller grubunda oldu.
    Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde %1,36, ulaştırmada %1,13, eğitimde %1,05 ve ev eşyasında %0,63 artış gerçekleşti.
  • Aylık en fazla düşüş gösteren grup %3,51 ile giyim ve ayakkabı oldu.
  • Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Temmuz ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,71 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Enflasyon Temmuz Ayında Tek Haneye İndi
Yıllık enflasyon temmuz ayında 10,9’dan 9,79’a geriledi.  6 aylık bu uzun dönemde enflasyon tek haneye indi. Baz etkisinin olması bunu durumu daha anlaşılabilir hale getirdi.

Bu Durum Kalıcı Mı?
Ağustos ayı ve sonrası için tekrar enflasyonun çift haneli rakamlara çıkması bekleniyor. TCMB beklenti ve tahminlerine göre 2017 yılı sonu için TCMB Tahmini 8,7 iken, beklenti anketine göre 9,5, enflasyon hedefi ise 5,0’dir.

TCMB 2017-III enflasyon raporuna göre sıkı para politikası uygulamasına devam edilecektir. Peki, bunun sonucunda neler elde edeceğiz?

Daraltıcı Para Politikası
Diğer bir adıyla sıkı para politikası olarak adlandırılan bu politikanın amacı, ekonomideki toplam para miktarının azaltılmasını sağlamaktadır. En başta bahsettiğim gibi enflasyonun nedeni fiyatlar genel seviyesinin artmasıydı. Bunu artıran asıl etken para arzının artmasıdır. Kısaca aralarında doğru yönlü bir ilişki var diyebiliriz. Asıl konumuza geri dönecek olursak TCMB sıkı para politikasına devam ederek, para arzını düşürmeyi hedeflemektedir. Para arzının düşmesiyle birlikte faiz oranları artma eğilimine geçecektir. Faizlerin yükseldiği bir ortamda tüketimden ziyade tasarruf yapılmalıdır.

Sonuç olarak, sıkı para politikası tek başına yeterli olacak mı? Bunun kısa ve uzun vadede etkileri neler olur? Bu gibi sorulara en yakın zamanda cevap bulacağız gibi gözüküyor.

KAYNAK
tuik. gov. tr/HbGetirHTML  .do?id=24787

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.