Evden (Home Office) Çalışanlar İçin Önemli İpuçları

0

Bir home office düzeni, bir işletmeyi işletmek için girişimcilere düşük maliyetli, rahat ve konforlu bir yer sunabilir. Ancak iyi tasarlanmamışsa, aynı zamanda dikkat dağıtıcı olabilir ve üretkenlik kaybına yol açabilir.
Aşağıda Kuzey Carolina merkezli bir mobilya üreticisi ve dağıtıcısı olan OFM nin başkanı Blake Zalcberg’in konu ile ilgili yorum ve tavsiyeleri yer almaktadır.

Sıkça Yapılan Home Office Tasarım Hataları:
*Eski Eşyalarınızın Yer Aldığı Bir Tasarım Yapmak:
Bir evi ilk satın aldığınızda veya tasarladığınızda, muhtemelen tüm oturma odanızı ve yemek odası mobilyalarınızı nereye koymak istediğinizi önceden belirleyecek ve hangi yatak odalarını hangi aile üyelerine göre belirleyeceğinize karar vereceksiniz ancak Zalcberg şöyle diyor: “Bir çok insan, evden çalışırken ozel bir odaya ihtiyaç duyulmayacağını düşünerek, eski esyaların konulduğu, kullanılmayan bir odayı çalışma odası olarak kullanır. Ofisiniz için çok fazla alan seçeneğiniz olmasa bile, yemek odasının köşesine bir masa atmaktan ziyade, iyi bir iş için elverişli bir alanı seçmeye veya çizmeye çalışın.

*Ofise Dikkat Çekilmesi:
Bazı insanlar için çalışmak televizyon odasında da elverişli çalışabilir, ancak sokakta yürürken gördüğü insanlar bile dikkatini dağıtabilirler. Bu yüzden, evden çalışırken olası her türlü dikkat dağınıklığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da,bunu en aza indirmek için odada dikkatinizi dağıtacak nesneleri ortadan kaldırın.

*Ofisinize Ses Yalıtımı Yapmak:
Dikkatiniz ne düzeyde olursa olsun, evinizdeki ofise bir miktar ses geçirmez malzemeyle ses yalıtımı yapın. Akustik duvar karoları veya  sağlam bir ahşap kapı gibi. Özellikle online görüşmeler veya konferanslar sırasında arkadan farklı seslerin duyulmaması (köpek sesi, çocuk sesi gibi) görüşmenizin daha etkin olmasını sağlar.

*Aydınlatma:
Odadaki kötü aydınlatma da işiniz için büyük bir engel olabilir. Ofisiniz minimum pencereli bir odadaysa ve yeterli havai ışıklandırma düzenine sahip değilseniz, gözlerinizi sıkmak ve yorulmak ya da hızlı bir şekilde yıpranmak olasıdır. Bununla birlikte, sahip olduğunuz tek alan bodrum olsa bile, tavan armatürlerine parlak LED ampuller takabilir ve ardından büyük bir fark yaratmak için masa lambalarını alanınıza ekleyebilirsiniz.

*Konfor :
Bazı home office çalışanları için başka bir dikkat dağıtma kaynağı mobilyadır. Eski bir masanız ve rahatsız edici bir sandalyeniz varsa, bu eşyalar ofisinizi rahatsız edici bir alan haline getirebilir ve hatta sırt ve boyun sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine, sizin için rahatlık hissi veren ergonomik bir sandalye bulun yada gün boyunca ayakta durmayı seviyorsanız, iş günü boyunca işleri değiştirmenizi sağlayan ayarlanabilir bir masa seçmeyi tercih edebilirsiniz.

*Dağınıklığı Önlemek İçin Plan Yapmak:
Dağınıklık, etkili çalışma için bir başka önemli engel olabilir.çalışma yapılan odanın her zaman düzenli ve temiz olmasına dikkat edin.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.