Facebook, Cambridge Analytica Skandalı Sonrasında Gizlilik Ayarlarını Gözden Geçiriyor

0

Facebook yayınladığı yeni bir blog yazısında kullanıcıların sosyal ağ ile paylaştıkları verileri görmesini ve kontrol etmesini kolaylaştırmak için güvenlik ve gizlilik ayarlarını elden geçirdiğini duyurdu.

Bu, son günlerde Cambridge Analytica’da skandalı sonrası toplumun her kesminden duyuyan öfkeye karşı bir özür dileme niteliğinde.
Aslında bu blog yazısı, Cambridge Analytica’nın açıklamalarının şirketin itibarına neden olduğu zararı kabul ediyor.

Şirket yetkilisi Erin Egan; “Geçtiğimiz hafta gizlilik politikalarımızı uygulamak için ne kadar çaba sarf etmemiz gerektiğini ve kullanıcıların Facebook’un nasıl çalıştığını ve verilerinin üzerinden nasıl bir seçim yaptıklarını anlamalarına yardımcı olmak için ne kadar daha fazla çalışma yapmamız gerektiğini gösterdi” diye yazıyor.

“Gizlilik ayarlarını ve diğer önemli araçların çok zor olduğunu ve insanları bilgilendirmek için daha çok şey yapmamız gerektiğini çok sesli ve açık bir şekilde duyduk.”

Değişiklikler üç kategoriye ayrılmıştır: daha temiz ve daha kolay kullanımlı kullanıcı arayüzü, yeni bir gizlilik kısayolları menüsü ve paylaştığınız verileri izlemek ve düzenlemek için yeni araçlar.

Ayarlar menüsü, bilgilerin tek bir yerden kolayca bulup erişilebilir olmasını sağlamak için yeniden tasarlandı. Yeni ayar sayfasının eskisine kıyasla nasıl göründüğünü aşağıda görebilirsiniz; bölümler şimdi yeniden gruplandırıldı ve çok daha açıklayıcı hale geldi.
Yeni gizlilik kısayolları menüsü, hesap güvenliğinin en önemli yönlerine daha kolay erişim sağlar. Burada, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilir, kişisel bilgilerinizi kontrol edebilir, gördüğünüz reklamları kontrol edebilir ve gönderilerinizi ve profil bilgilerinizi kimlerin görebileceğini yönetebilirsiniz.

“Bilgilerinize Erişin” adlı yeni bir sayfada veri geçmişiniz bulunacak ve burada, sitede geçmiş etkileşimlerinizi beğeni ve yorum gibi gözden geçirebilecek ve bunları silme seçeneğine sahip olacaksınız. Facebook ayrıca, güvenli bir kopyasını saklamak için paylaştığınız verileri (resim, kişi ve yayın gibi) indirmeyi de kolaylaştırdığını söylüyor.

Son olarak Facebook, “önümüzdeki haftalarda”, hizmet verilerinin değişmesi ve veri politikasının, hangi verilerin alındığı ve nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla şeffaflık için güncellenmesini önereceğini söylüyor.

Kullanıcıların güvenini kaybetme, silme ve büyük şirketlerin hizmetten çekilme konusundaki yaygın çağrıları ile Facebook’un özür dilemekten başka bir şey yapması gerektiği görülüyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.