Facebook Reklam Verme incelikleri

0

Facebook pazarlaması hakkından çoğu uzmanın kendine ait stratejileri vardır. Bu stratejiler genel olarak aynı temel prensipleri içermektedir. Bunu anlamanın kolay yolu ise etkili Facebook reklamlarını detaylı şekilde incelemektir. Mükemmel bir Facebook reklamı oluşturmanız için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Daha önce yazdığım “Facebook Saf” konulu yazımı tamamlar nitelikte olan bu yazımda sizlere Facebook reklam verme incelikleri hakkında bilgiler vereceğim.

Facebook Reklamının Amacı Net Olmalı

Başarılı bir Facebook reklamı için olmazsa olmaz kriter netlik ifadesidir. Bu reklamınız neyi hedefliyor ? Sitenize ziyaretçi mi istiyorsunuz ? Yoksa ürün satışı mı? Ürünleriniz hakkında yorumlama veya paylaşım mı? Tam olarak neyi hedeflediğiniz önemli. Reklamı gören kişi bu reklam bunu hedefliyor diyebilmelidir. Teşvik reklamı ise hedef link açıkça belirtilmelidir.

Reklamı kullanan kişinin aksiyonu gerçekleştirmesini istiyorsanız işe etkileyici bir başlık kullanma ile başlayabilirsiniz. Örneğin bir ürün tanıtımı yapacaksanız öne çıkan, işe yarayan ve varsa rakiplerinden farkını vurgulayarak giriş yapabilirsiniz.

Fotoğraf ve Bağlantılara Önem Verin

Fotoğraflar etkileşim açısından yazıdan daha çok etkileyicidir. Hatta bazı ziyaretçiler sadece resminden dolayı reklamı incelemek bile ister. Bu açıdan düşündüğümüzde öncelikle konu ile alakalı ve göze hitap eden resimler kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullanacağınız görsel firmanızı, ürününüzü veya hizmetinizi ciddi ama birazda mizah içerikli olarak temsil etmelidir. Yani özgünlük içermelidir.

Reklamda kullanacağınız link ve hedeflenen link aynı olmalıdır. Çoğu ziyaretçi bunu aldatıcı bulur. Bunun için görünen link ne ise hedef linkte oraya götürmelidir. Böylece güvenilir bir reklam linki sunmuş olursunuz. Ayrıca linkiniz kısa ve akılda kalıcı olması da artı değer olarak düşünülebilir.

Facebook Reklam Verme Cümlelerine Dikkat

Facebook reklamlarında kullanacağınız cümlelerin uzunluğu oldukça önemlidir. Kısa ama etkili cümleler kullanmanız önemlidir. Kullanıcılar uzun reklam metinlerini haklı olarak sıkıcı bulurlar. Başarı Facebook reklam verme sırrının önemli ip uçlarından biri 40-70 arası karakter ile anlatılmak isteneni yansıtmaktır. Kısa cümleler daha etkili ve hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Tekrar söylemek isterim ki cümleleriniz kısa ama kesinlik içermelidir. Belirsiz bir cümle kısada olsa ilgi çekmeyecektir. En basit şekilde kendinizi ziyaretçi yerine koyun ve empati kurma yoluyla reklamınızı şekillendirin.

Facebook Reklam Verme için Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Sonuçta reklam demek maliyet demektir. Reklam maliyetini en az indirmek içinde ilgili kitleye etkili reklam yapmaktan geçer. Facebook reklamlarının size sunduğu olanakları kullanarak reklam kitlenizi oluşturabilirsiniz. Sırf reklam görünsün diye tüm Facebook kitlesini seçmek yapılacak en büyük yanlış olacaktır. Bu bilinçsiz yapılan reklam türüne güzel bir örnek olabilir.

Hedef kitlenizi belirlemek için Facebook olanakları size yeterli gelmediyse küçük bütçeler ile ayrı ayrı Facebook reklamları oluşturun. Sonuçları analiz edin. Hangi Facebook kitlesi size daha net dönüş sağlıyorsa o tarafa doğru çalışmalarınızı kaydırabilirsiniz.

Bu kısa ama oldukça faydalı yazımda sizlere Facebook reklam verme incelikleri en  hakkında en temel olması gerekli olan özellikleri verdim. Aslında verdiğim bilgiler temel olarak reklam platformlarının hepsinde geçerli olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak reklamlar yol gösteri, çözüm sunucu ve cazibeli olmak zorundaki hedefine ulaşsın. Sizinde katkıda bulunmak istediğiniz noktalar varsa yorum kısmında yada içerik olarak sitemde paylaşabilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.