Facebook Veri Skandalından Sonra Cambridge Analytica Kapanıyor

0

Facebook Veri Skandalından Sonra Cambridge Analytica Kapanıyor

Facebook veri skandalının merkezinde yer alan Cambridge Analytica kapatıldığını açıkladı .
Yapılan açıklamada şirket, Facebook verilerinin kullanımının yakın zamandaki medya kapsamının “şirketin tüm müşterilerini ve tedarikçilerini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını” ve işlem yapmaya devam edemediğini bununla birlikte yöneticileri şirketi temsil etmeye zorlandığını söyledi.

Cambridge Analytica , 2013 yılında dünyanın dört bir yanındaki siyasi kampanyalarda uzun süredir devam eden bir danışmanlık şirketi olan SCL Group’un teknoloji odaklı bir iştiraki olarak kuruldu. Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerindeki zaferini takiben başarısının sorumluluğunu üstlendi.

1990 yılında kurulan ana şirket, skandalın bir sonucu olarak kapanacağını da açıkladı.
Cambridge Analytica’nın hedeflenen siyasi reklamcılık amaçlı bir Facebook kişiliği sınavından elde edilen verileri kullanmaya yönelik girişimleri, Guardian ve Observer tarafından bildirilen aylar sonrasında, Facebook’ta uluslararası bir krize dönüştü. Bu, Whistleblower Christopher Wylie’nin Mart 2018’de sessizliğini bozmasıyla sonuçlandı . Kısa bir süre sonra Channel 4 News, Cambridge Analytica patronu Alexander Nix’in gizli görüntülerini piyasaya sürdü ve politikacıları rüşvet ve Ukraynalı seks işçileriyle ilgili durumlardan taviz vererek, istifasını istedi.Cambridge Analytica, yanlış yapmadığını ve şirketin “haksız derecede olumsuz medya kapsamının” kurbanı olduğunu söylemeye devam ediyor.

İşletmenin yönetimde yer aldığının duyurulmasının yanı sıra, Cambridge Analytica da, kötü muamele iddialarının “gerçekler tarafından ortaya atılmadığını” belirten Julian Malins QC’den aldığı bir rapor yayınladı.
Avukat, “Bulgularım, televizyon programlarını seyretmek ve sansasyonel raporları okumak üzerine çalışanların şaşkınlığını tamamen yansıtıyor, bu medya kuruluşlarının çalıştıkları şirket hakkında konuşmuş olabileceğini” belirtti.

Şirket, çalışanlarına karşı yükümlülüklerini yerine getireceğini, bildirim sürelerine ve kıdem tazminatlarına saygı göstererek, ödemelerini almalarını sağlayacaklarını belirtti.

Bununla birlikte, şirketin fikri mülkiyet haklarına ne olduğu ve işletmelerin kalıntılarını satın alma konusunda herhangi bir ilgi bulunup bulunmayacağı konusunda sorular devam etmektedir.

Dünyanın dört bir yanındaki politikacılar, Cambridge Analytica’nın faaliyetleri ve hedeflenen reklamlar için Facebook verilerini kullanma konusunda daha kapsamlı araştırmalara devam ediyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.