Gelecekte Yapay Zekanın Terapiye İhtiyacı Olacak mı?

0

Belki de yakında insanları tedavi ettiğimiz gibi, potansiyel kişilik bozuklukları için Yapay Zeka’yı “tedavi etmek” zorunda olduğumuz bir geleceği yaşayacağız.

Kansas Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacıların yorumuna göre, yapay zekânın karmaşıklıkta büyüdüğünden, “kişilik zorlukları” anlamına gelen “karmaşıklığın zorluklarına” karşı koyabilecekleri gerçek bir şansın olduğuna inanırlar. Belki de yapay zeka, TSSB, depresyon veya psikozla uğraşan insanlara nasıl davrandığımız ve onlara nasıl yardımcı olduğumuz konusunda on yıllara dayanan bilgi birikiminden yararlanabilir.

Bilişsel Davranış Terapisi, örneğin, insanlarda davranış kalıplarını sistematik olarak değiştirmeye çalışır. Neden benzer lojistik süreçler gelecekte sahte yapay zeka’nın davranışını değiştirmek için kullanılamaz? Belki de, yapay zeka hakkında düşünürken, yanlış davranışları tanımlamak, bozukluğu teşhis etmek ve sonra sorunu düzeltmek için bir tedavi sistemi bulmak için benzer çerçeveler kullanmayı düşünmeliyiz.

Tedaviye gelince, Araştırmacılar iki başlangıç ​​noktası önermektedir. Birincisi: daha az invaziv olan ve bilişsel davranış terapisini yansıtan “düzeltici eğitim”. İkincisi, ilaç tedavisine daha yakındır: ödül davranışlarını, yapay zeka davranışını temelde değiştirecek bir yol olarak harici yollarla manipüle etmek. “Bir yapay zeka ajanında bir bozukluk teşhis edildiğinde,” “ajanı kapatmak ya da sıfırlamak her zaman mümkün değildir.”Kısacası: Sadece kapatıp tekrar açamazsınız.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.