Gelişen Kentler Zirvesi : Barcelona vs. İzmir

0

 

Akdeniz’in en hareketli limanı olan Barcelona Limanı’na yolculuk Christopher Colombus’un heykeline yolculuk ile başlar.

Avrupa Birliği’nde GSMH’ye göre en zengin dördüncü şehirdir. Avrupa’nın en büyük limanlarından ve lojistik merkezlerinden birine sahip olmakla beraber, dünyada finans, ticaret, yaratıcı sanayiler, dış ticaret, eğitim ve turizmde en önemli “Küresel Kent”lerden biri ilan edilmiştir.

Gyoder (Gayrimenkul Yatırım Ortaklıığı Derneği) “İzmir’de yaşamak güzeldir” sloganıyla Küresel Kentler Zirvesi’ni 15 Ocak 2013’te İzmir’de 4. Kez düzenledi.

Bu zirvede Barcelona ile İzmir’i küresel ve lojistik açıdan birbirine benzeten Kentsel Strateji ve Şehir Plancısı A.Faruk Göksoy ; Barcelona ve İzmir kentlerini bölge,  hub, turizm ve üniversite kenti olarak özdeşleştirdi.

Barcelona’da bulunan Parc de l’Alba , Delta ve 22@Barcelona dan oluşan ekonomik üçgenin İzmir’de de yaratılabileciğini belirtti.Parc de l’Alba;  yaşayan kampüs, karma kullanım alanları ve yeşil yatırım olanakları içeriyor. Delta ; kentin en hareketli ve ulaşılabilirlik rolünü üstleniyor. Bunların yanında 22@Barcelona Sanayi Merkezi ise tematik kullanımları öngören ve katma değeri yüksek beş ana sektörü inceliyor.

İzmir’de oluşturulacak olan ekonomik üçgen ise Bilim Kenti-EXPO- Yeni Merkez Kenti üçlemesinden ibaret olabileceğini belirtti.

Bu merkezler İzmir-Aydın-Manisa yahut İzmir-Bergama-Selçuk üçlemelerini örnek gösterebiliriz.

Sadece bu nedenlerden ötürü değil, bir çok sebepten ötürü İzmir ve Barcelona ;  stratejik Coğrafi konum, ulaşım ağı, dinamik ekonomik kapsama alanı, insan kaynağı, yaşam kalitesi gibi avantajlı hale geliyor. Yanlız İzmir bu maddeler arasında yabancı yatırımcılara teşvik ,altyapı ve kamu ile özel sektörün işbirliğinde daha özenli davranırsa hem lojistik hem küreselleşme yolunda ciddi adımlar atacağa benziyor.

 

İŞTE İZMİR’E YATIRIM İÇİN 10 K

  1. Küresel/Bölgesel/Yerel Bakış
  2. Kentsel ittifak (Koalisyon)
  3. Kıyı Yönetimi
  4. Körfez (Alsancak Limanı)
  5. Kent Merkezi (Yeni Temalar)
  6. Kültür Ticaret Merkezleri(Kemeraltı & Konak)
  7. Kültür Turizm Adresleri (Efes & Bergama)
  8. Katma Değer Sektör Yapısı
  9. Kentte Organize Sanayi Bölgeleri ( AOSB, KOSBİ, BAYOSB, SOSB, MOSB, KOSBI)
  10. Kentsel Dönüşüm

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.