Google Adsense Hakkında Merak Edilenler ve Başvuru Tiyoları

0

Genel olarak blog kazançları denildiği zaman ilk aklımıza gelen Google Adsense olur. Bende bu yazımda size Google Adsense’ye başvurma ve onay süreci hakkında bilgi vereceğim. Google Adsense’yi blogger, wordpress gibi ücretsiz blog servislerinde kullanabildiğimiz gibi diğer tüm ücretli veya ücretsiz platformlarda kullanabiliyoruz. Google Adsense’nin size vereceği cevap hiç kimse tarafından kestirelemez, öncelikle bunu unutmamak gerekir.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, Google tarafından sunulan, web site veya blog sahiplerinin para kazanmasını sağlarken, reklam verenlerinde uygun müşteri kitlelerine ulaşmasını sağlayan bir köprü platformdur. Kısaca Google’nin reklam kazaçları ile web site sahiplerine para kazandıran sistemidir. Tabi ki bunun için öncelikle bir blog veya site sahibi olmanız gerekli. Unutmadan sitemden size uygun hazırladığım her seviye için site veya blog paketlerini incelemeni tavsiye ederim.

Siz bir site veya blog sahibi olarak Google Adsense’ye başvuruda bulursunuz. Siteniz veya bloğunuz belirli kriterlere göre incelenir. Bu kriterlerin en önemlisi blog veya siteniz Google dostu olmalı. Bunun yanında sadece reklam ile kazanç sağlamak için açılmış site veya blog olmamalı. Ziyaretçilere faydalı bilgiler sunmalıdır. Bu kriterlerin ne olduğu hakkında detaylı bilgiyi Google Adsense başvuru bilgilerini okuyabilirsiniz. Bu yazımızda önemli detaylara yer vermeye çalışacağım.

Kimler Başvurabilir?

Özgün ve güncel olan bir web siteniz veya bloğunuz var ve kazaç sağlamayı düşünüyorsanız bu iş tam size göre. Ancak önemli olan bir konu da sadece sitenizin veya bloğunuzun olması size para kazandırmamaktadır. Burada ki önemli kriter süreklilik ve SEO uyumlu yararlı içerikler yazmanızdır. Size hergün içerik girin demiyorum. Sadece belirli aralıklar ile girin. Haftada bir girin veya 3 günde bir yeter ki belirli süre olsun. Bir hafta girip iki ay sonra istediğiniz kalitede içerik girin işe yaramaz. Bu Google tarafından oldukça önem verilen noktadır. Ayrıca yazılarınızın ziyaretçilerinize faydalı bilgi sunması ve kısa olmaması da önemli kriterdir.

Şu bilinmelidir ki gerçek anlamda kazanç istiyorsanız ziyaretçi sayınız olabildiğinde fazla ve reklam tıklamalarınız çok olmalıdır. Google Adsense reklam görüntülemesine de para vermekte ancak tıklamaya biraz daha fazla ücret ödemektedir. Tabi ki günlük ziyaretçi sayınız fazla ise tıklama olmasa bile iyi derecede kazanç elde etmeniz mümkün. Ayrıca siteniz İngilizce olursa kazancınız daha fazla olmaktadır. Mesela dünyanın en çok kazananları yani Google Adsense üzerinden kazananların neredeyse tüm siteleri ingilizcedir.

Google Adsense’ye Nasıl Başvurulur ve Süreçleri Nelerdir?

Öncelikle alt yapı hazırlığı yapmalısınız. Şöyle düşünebilirsiniz; Nasıl bir iş görüşmesine giderken kendinize çeki-düzen veriyorsanız aynen bu şekilde de sitenizi güncellemelisiniz. Başvuru yapmadan önce sitenizin veya bloğunuzun en az 25-30 tane özgün ve başka hiç bir yerde yayınlanmamış yazı, haber veya bilgilendirici makale tarzı bir içerik girilmesi önemlidir. Burada ki içerik konusu size kalmış ancak özgün ve sayısı oldukça önemlidir.

Küçük bir püf noktası isterseniz Google Adsense en çok otel veya tatil, gezi konularında kazanç salamaktadır. Sizinde isteğiniz varsa gezi sitesi veya tatil bloğu açabilirsiniz.

Blogger kullanıcısı iseniz panelinizde “Kazançlar” kısmına tıkladığınızda başvuruda bulunmaya uygun iseniz “başvuru yap” linkiniz aktif olacaktır. Ancak size kesin bir süre verememekle birlikte Google Adsense blogger kullanıcıları için en az 6 aylık bir aktiflik istemektedir. Size tavsiyem WordPress alt yapısı kullanmanızdır. Gerçekten işe yarar ve emek vererek kazandıran bir site istiyorsanız WordPress zorunlu diyebilirim. Neden derseniz hem kullanımı kolay hem de hakimiyet sizde. Olmadı değil kullandığınız ücretsiz servis kapanırsa yada engellenirse emekleriniz boşa gider. Ancak ücretli kurduğunuz sitenizde böyle bir durum olmaz. Sitemi ziyaret ederek daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Size önerim birden çok bloğunuz varsa google.com/adsense adresinden başvuru yapmanızdır. Böylece tek bir hesap ile birçok blog üzerinden kazanabilirsiniz. Ancak dediğim gibi kesinlikle özgün ve emek harcamanız gerekli. Birde sizin olmayan blog veya sitenize reklam koymayın. Aksi durumda Google Adsense sizi engeller ve bir daha çalışmaz. Kuralları oldukça katı olan bu sisteme ayak uydurursanız gerçekten güzel derecede kazanç sağlamanız mümkün.

Başvuru yapıp formu doldurdunuz ve bekleme, denetleme süreciniz başlamış oldunuz. Ücretli bir host ve domin kullanıyorsanız biraz daha avantajlı olduğunuzu tekrar hatırlatayım. Ancak kesinlikle şu kadar sürede cevap gelir diye kimse bir şey diyemez. Mesela yeni açtığım bir blogger için 3. ayında reklam yayınlamaya başladım. Nedeni ise özgün içerik sayısının 200 adetden fazla olmasına bağlıyorum. Yani kesinlik söz konusu olmamakla birlikte sitenizin denetlenmesi ve size cevap verilmesi ortalama 3 hafta veya 6 ay kadar sürmektedir. Yanlış okumadınız 6 ay hatta daha fazla sürebiliyor. Bu süre zarfında Google Adsenseye alternatif siteler kullanabilir veya sitenizi daha çok geliştirmek için çalışabilirsiniz. Diğer alterntif sistemleri sitemden öğrenebileceğinizi hatırlatayım.

Google Adsense İle Ne kadar kazanabilirim?

İşte bu tamamen ziyaretçi sayınız ve içeriklerinizin özgünlüğü ile alakalıdır. Kendimden örnek vereyim, günllük 500-600 ziyaretçisi olan sitemin adsense kazancı aylık 30-50 TL arasıdır. Ziyaretçi sayısı elbette önemli ancak kişilerin siteniz de geçirdiği süre, tıklama oranları size daha çok kazandıran etkmenlerdir. Mesela bu sitemde ki tıklama durumuna bakıldığında günde 3 tıklama bana bazen 2,5 TL kazanç sağlamaktadır. Bazende tek bir tıklama 90 kuruş kazanç sağlamaktadır. Bazende tıklama olmamaktadır ve görüntelemeden 2 TL kazanç sağlanmaktadır.

Bir başka site de ise en kötü görüntüleme aylık 500 bin ortalama ile olduğunda sadece adsenseden 3 bin TL ve daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Burada dediğim gibi sitenizin ingilice olması, sitede bekleme süresi, sitenizin ziyaretçilere olan faydası ve tıklamalar bu kazançları arttırmaktadır.

Adsense İle Başka Bir Firma Kullanabilirmiyim?

Google Adsense size bunun için izin vermektedir. Yani ikinci veya üçüncü bir reklam platformu ile kazancınızı arttırabilirsiniz. Bir çok alternatif bulabilirsiniz. Reklam olmasın diye burada link veremiyorum ancak sitemde detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca yerel sistemleri tercih etmeniz ödeme almanız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bununla beraber affiliate marketing yani satış ortaklığı ile kazancınızı katlayabilirsiniz. Hatta bu yöntemin Google Adsense’den bile daha fazla kazançlı olduğunu hatırlatayım.

Bu kısma kadar size Google Adsense hakkında genel bilgiler sundum. Siz de konu hakkında katkıda bulunmak isterseniz yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.