Google Güncellemelerini Anında Uygulamak Doğru mu?

0

Google’un günde ortalama iki güncelleme yaptığını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız da şimdi öğrenmiş oldunuz. Bildiğiniz gibi Google anlık tepki veren ve öğrenmeye açık bir algoritmaya sahiptir. Yaptığı güncellemeler konusunda kesin bir açıklama yapmamakla birlikte neden yaptıklarını yüzeysel açıklarlar. Peki neden yüzeysel bilgi aktarımı yapılıyor da açıkça biz bunun için güncelleme yapıyoruz demiyorlar? Acaba bunların hepsi birer pazarlama taktiğimi? Google önerilerini kendisi ne kadar uyguluyor? Bu yazımda bunlar gibi bir soru üzerine fikir yürütmek istedim. Bu konuda sizde yorumlarınız ile katkıda bulunursanız daha verimli bir içerik ortaya çıkabilir.

Google Güncellemelerini Neden Açıkça Belirtmez?

Elbette a’dan z’ye neler yaptığını açıklamasını beklemek mantıklı değil. Ancak bununla beraber verdiği yönergelere uymak ne kadar doğru tartışılır. Google’nin bu kadar bilgiyi saklamasının tabi ki tek bir nedeni var ki oda hepimizin bildiği paradır. Nasıl yani der gibi bakmayın… Bildiğiniz gibi Google genel itibari en büyük kazancını reklam satışlarından elde etmektedir. Bu nedenle bizlere yani webmasterlara kesin bilgi sunmaz. Eğer sunarsa kendisi ne kazanacak değil mi? Elbette yapılan güncellemeleri açıkça belirtmemesi her ne kadar kazancına dayalı olsa da tek neden bu değildir. Bunun yanında eğer Google bu güncellemeleri açıkça belirtirse black SEO dediğimiz yani illegal SEO uygulamalarının yolunu açmış olur. En basit şekli ile verdiği bilgileri kullanarak az çok Google’u kandırma yollarını bulabilirler. Elbette bunlar kişisel fikirlerden başka bir şey olmadığını belirtmemde yarar var.

Google Güncellemeleri Uygulamalı mıyız?

Elbette Google güncellemelerini her web sitesi sahibi az çok takip eder. Peki bu güncellemeleri her zaman uygulamak zorunda mıyız? Diyelim ki uygulamak en doğru seçim… Peki bu durumda madem ortada bir güncelleme var neden Google kendi sunduğu güncellemeyi uygulamıyor? Mesela buna en güzel örnek AMP yani Google hızlandırılmış sayfalar güncellemesini verebilirim. İlk zamanlarda SEO açısından oldukça önemli olduğu ve kesinlikle uygulanması gerektiği gibi bir çok konu gündeme geldi. Peki madem bu kadar önemli Google neden kendi kullanmıyor? İşte bu noktada biraz düşünmek lazım. Google gerçekten kullanıcıları doğrumu bilgilendiriyor?

İşte size kesin kanıt diyebileceğim bir uygulama yaptım. Elimde bulunan bir kaç site mevcut. Bunlardan birini tamamen Google yönergelerine uygun şekilde içerik girdim ve o şekilde güncelledim. Diğer siteyi ise tam tersi ve kendi bildiğim SEO uygulamaları ile içerik girdim ve Google yönergelerine zıt yönde güncelledim. Peki sonuç ne oldu? Toplamda 3 ay bu şekilde deneme yaptıktan sonra Google yönergelerine uymadığım site daha üst sıralara geldi. Bu uygulama için birbirine yakın sektörler seçtiğimi belirteyim. Bununla beraber aynı sayıda ve zamanda içerik girdim. Süre yeterlimi bilemem ancak benim kişisel tecrübelerime göre analiz için elbette kesin sonuç almak için yeterli değil. Ancak belirttiğim gibi 3 aylık süre sonunda aldığım sonuç ortada.

Sonuç

Yukarıda yaptığım analize ek olarak yıllardır sürdürdüğüm projelerde de Google yönergelerini dinlemediğimi belirtmek isterim. Google bizlere her zaman gerçek bilgiyi vermez. Hatta zaman zaman backlink kalkacak dedikoduları bile yayıldığı olur. Oysa az çok Google’u tanıyan bu arama motorunun backlink üzerine çalıştığını bilir. Buna göre bu sadece bir yemdir. Son olarak benim size kişisel tavsiyem Google güncellemelerini elbette takip edin ancak her zaman ilk uygulayan siz olmayın. Özellikle ani sıralama kaybı yaşadığınız güncellemeler de sadece sitenizi bir kaç hafta dokunmadan izlemeye alın. Göreceksiniz ki eski sıralamasından üst sıralarda tekrar yerini alacaktır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.