Güney Kore Pazar Araştırması ve Analizi

1

1. GÜNEY KORE’YE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME
NÜFUS: 50.859.000 (IMF 2016 TAHMİN)
GSYİH: 1.509.632 MİLYON $ (IMF 2016 TAHMİN)
Kişi Başına Düşen GSYİH: 29.682 $ (IMF 2016 TAHMİN)
İhracat: 526 milyar $ (2015)
İhracat Ürünleri: Elektronik entegre devreler, otomobil, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, telli telefon-telgraf için elektrikli cihazlar, kara taşıtları için aksam, parçaları
İthalat: 436 milyar $ (2015)
İthalat Ürünleri: Ham petrol, elektronik entegre devreler, petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbonlar, telli telefon-telgraf için elektrikli cihazlar
Türkiye’nin Güney Kore’ye İhracatı: 527 milyon $ (2012), 460 milyon $ (2013), 470 milyon $ (2014), 568 milyon $ (2015).
Türkiye’nin Güney Kore’den İthalatı: 5,6 milyar $ (2012), 6 milyar $ (2013), 7,5 milyar $ (2014), 7 milyar $ (2015)

Güney Kore’nin önde gelen süpermarketlerinde saha çalışması yapılmıştır. Süpermarket reyonlarında yer alan makarna ve bitkisel yağ ürünlerine yönelik yapılan değerlendirme sonucunda makarna ve bitkisel yağlarda fiyatların
rekabet edilecek düzeyde olduğu görülmüş ve dolayısıyla bu ürün gruplarında güçlü bir şekilde pazarı zorlamamız gerektiği sonucuna varılmıştır.

Güney Kore pazarı ihracatta Türkiye için geç keşfedilmiş pazardır. Ülkeye maalesef ithalatı karşılama oranımız % 10’un altındadır. Türkiye deki potansiyeli yeterince bilmemektedirler.

Güney Kore’de kişi başına düşen GSYIH yüksek olduğundan satın alım gücü yüksektir. Bu nedenle Pazar fiyat odaklı değil kalite ve hizmet odaklıdır. O nedenle farklı ambalaj tiplerinde Sıvı yağlar dikkati çekmiştir. Fiyat ithalatçıları etkileyen faktör değildir. Beklentileri yerine getirebilmek ve kaliteli ürünün yanı sıra kaliteli
servis önemlidir. Bunun karşılığı da karlılıktır. Ekteki fiyat yapılarından görüldüğü üzere raf fiyatları yüksektir. O nedenle ucuz fiyat önerisi satın alım tercih sebebi değildir. Bu nedenle karlılığımızı düşürmemeliyiz.

Pazar modern pazardır. Perakende zincirleri pazara hâkimdir. Bu da raflarda çeşitliliği sağlamaktadır. Ülkenin demografik yapısı değişmektedir. Genç nüfusta talep Avrupa tüketim alışkanlıkları öne plana çıkmıştır. Batı özentisi oldukça fazladır.

Pazarda İspanyol ve İtalyan ürünleri kalitelidir algısı fazla. Bunu değiştirmek için beklentileri karşılayacak kaliteli ürün yapısı ile birlikte inovatif ambalaj yapıları geliştirilmelidir.
Ambalaj görselleri ve pratik ambalajlar ön plana çıkmıştır. Ambalajdaki bu değişiklik maliyete yansısa bile sorun teşkil etmemektedir.

Demografik yapının değişmesi, evlilik yaşlarının uzaması ile birlikte insanlar yalnız yaşamaya ve dışarıdan beslenme kültürünü aşılamıştır. Bu da ev dışı tüketimi pazarının artmasına neden olmaktadır. Bu pazarın arttığı aşikârdır. Bizim içinde fırsat teşkil etmektedir.

İthalatçılar, karlılıklarını düşük tutmamaktadırlar. İthalatçıdan perakende noktasında karlılık silsilesinde tatmin edici karlılıkları koy aktadırlar. Ayrıca açtıkları akreditiflerde bankalarından uzun vadeli kredi kullanmaları söz konusudur. Düşük faizle kredi kullanma avantajları vardır. Buda iş yapmak alanlarını da genişletmektedir. Direk ithalatçıların yanı sıra broker firmalarda ciddi önem arz etmektedir. Ciddi ithalatçı firmalarla birlikte proje bazında çalışma yürütebiliyorlar. Beşeri ilişkilerle iyi sonuçlar alınabiliyor. Bizlere farklı ve tatmin edici dağıtım kanalları sunabilirler.

Pazarda tanıtım faaliyetlerinde süreklilik esas olacaktır. İnsanların mevcut tüketim alışkanlıklarını değiştirmek için tanıtım faaliyetlerini daha etkin yapmalıyız. Makarna ve yağın dışında BULGUR kavramının oturtturulması için ispatlanabilir bulgularla birlikte dergi, internette sürekli takip edilen siteler üzerinden makul bütçelerle bildirimler yayınlanabilir. İnsanların sağlıklı ürünlere talebi var. Fuar tanıtım organizasyonun sürekliliğinde fayda olacaktır.

Kaynak:
MAKARNA BULGUR BAKLİYAT VE BİTKİSEL YAĞLAR TANITIM GRUBU

1 Yorum
  1. Bora says

    Güney kore ticareti hızla artıyor, yatırım yapılacak ender sektörleri tespit etmek gerek.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.