Güney Kore Sürücüsüz Araçlar İçin Yeni Bir Kent Kuruyor

0

Korea Business Times’ın haberine göre, Güney Kore, sürücüsüz araçları test etmek için yakın bir zamana kadar 88 dönüm arazi üzerine otoyollar, park alanları ve otoban çıkışlı şeritler de dahil olmak üzere bir şehirde bulunabilecek her şeyi içeren yeni bir kent kurucak. Geçen yıl, sürücürüz araçlar için dünyanın en büyük yapay kentinin Michigan’ın 32 dönümlük Mcity tesisinde olacağı bildirilmişti. Alanlar karşılaştırıldığında Güney Kore’nin bu konuda ne kadar iddialı olduğu ortaya çıkıyor. Yapay şehir fikri, şirketlerin Güney Kore’nin kamuya açık yollarında araç testi için gerekli izinleri almadan, kendi sürüş teknolojisini tekrarlanabilir bir şekilde test etmelerine imkan vermektedir.

Bildiğiniz üzere Güney Kore, dünyanın en popüler otomobilleri arasında bulunan araç markalarına sahiptir ancak sokaklarda sürücüsüz çalışan araçlara izin verilmesi prosedüründe dünyadaki benzer örneklere göre biraz geride kalıyor. Buna rağmen, kısa bir süre önce yapılan açıklamaya göre 2020 yılına kadar Seviye 3 araçları (tamamen özerk hareket eden) üretme yönünde iddiali bir hedefleri bulunmakta.

Ülke, ilk olarak geçen yıl sekiz araçtan başlayarak sürücüsüz araçların halka açık sokaklarda testi için izinler vermeye başlamıştı. Son zamanlarda ise Samsung’un sensör ve bilgi işlem sistemlerinden oluşan, ancak araç olmayan kendi kendine çalışma platformunu test etmesine izin vermişti. Bu arada aldığımız son habere göre Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai, diğer benzer sistemlere göre daha az bilgi işlem gücü gerektiren sürücüsüz araç teknolojisini de inşa ediyor.

Kore’nin banliyö yolları, otoyollar ve daha fazlasına sahip olacak yapay şehri 17 milyon dolarlık bir projeyle mal olacak. Bu şehre verilen isim K-City’dir. Burada araç testleri  ilk olarak Ekim 2017’de başlayacak ve tesisin geri kalan kısmı 2018 yılının ortalarından itibaren hizmete açılacak. Bu tarih başlangıçta planlananlardan daha erken bir tarihi işaret ediyor. Teknolojik ürünlerin testi için böyle bir adım atılması teknolojinin şirketlere (ve tüm uluslara) son yıllarda ne kadar önemli hale geldiğini göstermekte.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.