iktisadi Ekonometrik Analiz ve Ekonomi Blogu

Güvenli Sanal Alış-Veriş Tüyoları – E-ticaret İpuçları

0

İnternet üzerinden yapılan alış-veriş her geçen gün artmaktadır. Özellikle özel günlerde ki geçtiğimiz günlerde olduğu gibi özel günlerde daha çok artmaktadır. Hal böyle olunca internet güvenliği üzerine alınan tedbirlere daha fazla önem verilmeye başlandı. Satıcı açısında belirli tedbirli elbette alınabilir ancak biz müşterilere de düşen görevler olduğunu hatırlatmalıyım. Çünkü internet ortamında her iki taraftan korsan saldırıları olabilir ve madur olabiliriz.

Bu durumu aşmanın aslında zor olmadığını söyleyebilirim. Bu yazımızdaki küçük tiyolarla sizde kendi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Şimdi bakalım ne gibi tedbirler alabiliriz.

  • Güvenli Bağlantı Kullanın

Bir alış-veriş sitesine girdiğiniz protokol denilen yani web site adresinin başında bulunan “http” ile başlayan kısmı görmüşsünüzdür. Bu protekolün “http” olması sitenin normal site olduğunu belirtmektedir. Alış-veriş sitelerinde protekol kısmı “htttps” olmaktadır. Bunun anlamı ziyaret ettiğiniz site güvenlik sertifikasına sahiptir. Ancak sadece buna güvenip yüklü miktarda alış-veriş yapmamanızı öneririm. Sonuç olarak sanal kosanlar bu durumunu da rahat bir şekilde atlatarak sizi madur edebilir.

  • Sahte E-maillere Güvenmeyin

Bilmediğiniz bir e-mail adresinden büyük bir firma için indirim duyurusu alabilirsiniz. Size “linke tıklayın ve indirimi kazanın” şeklinde çıkış linki sunulabilir. Şunu unutmayın eğer sizin bilerek ve isteyerek abone olmadığını büyük bir firma size asla indirim bildirimi bile olsa göndermeye hakkı yok. Özellikle son yasalar ile bu tür durumlara yüklü cezalar getirildi. Bu nedenle alış-veriş hizmetini sadece tanınmış ve bilinen sitelerden yapmalısınız.

  • Cihazınız Size Ait Olsun

Alış-veriş yapmak istediğiniz bilgisayarın size ait olması oldukça önemli. Örneğin herhangi bir internet kafeden alış-veriş yapmamalısınız. Tabi ki ciddi şekilde güvenlik sistemi kullanan internet kafeler belki vardır. Ancak son zamanlarda herkesin cebinde internet olduğundan büyük bir kısım internet kafelerin bu tür güvenlik sistemine sahip olmadığı da bir gerçektir.

Bu nedenle alış-veriş yapacağınız bilgisayarınız sizin veya bilgisayar üzerinde ne iş yaptığını bildiğiniz bir yakınınızın olmasında yarar vardır.

  • Ünlü Markaları Bile İnceleyin

Her ne kadar bilinen sitelerden hizmet alın desem de sonuçta bu site görünümünde korsan sitelerde yapılabilir ve sizi madur edebilir. Bu nedenle girdiğiniz sitenin adresini öncelikli olarak incelemenizde yarar olduğunu unutmayın.

  • Sanal Kart ve Güvenli Ödeme Hizmetleri Kullanın

Özellikle sanal kart kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Neden mi? Çünkü sanal kartınızın kredisini saatlik, haftalık veya aylık olarak siz belirleyebilirsiniz. Süre bitiminde ise gerçek hesabınıza aktarım sağlanmaktadır.

Bir diğer önerim ise güvenli ödeme yöntemidir. Bu yöntem ile alış-veriş onayınız önce bankada tanımlı telefon numaranıza şifre gönderilir ve site üzerinden bu şifreyi girmeniz istenir. Bu sayede sizin onayınızın olduğunu anlaşılır ve alış-veriş tamamlanır.

Birkaç küçük tiyo ile sizlere güvenli alış-veriş hakkında bilgiler sundum. Şunu belirtmeliyim ki internet ortamında %100 güvenli ortam bulamamız zordur. Bu nedenle sadece alış-veriş yaptığımız firmadan önlem almasını beklemek çok doğru bir düşünce değildir. Her iki tarafında belirli önlemler alması daha sağlıklı online alış-veriş ortamının oluşturulmasını sağlayacakıtr.

Yeni yazımda görüşmek üzere…

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.