Heinz, Draper’in “Pass the Heinz” Fikrini Onayladı

0

Heinz yaptığı açıklamada aradan geçen yaklaşık 50 yılın ardından Mad Men’in efsanevi kreatif direktörü Don Draper’in “Pass the Heinz” fikrini hayata geçireceklerini belirtti. Heinz’den gelen bu şaşırtıcı açıklamayla birlikte Mad Men hayranlarını da şaşırtacak ve aynı zamanda mutlu edecek bir gelişme yaşanacak.

Efsanevi TV dizisi Mad Men’in kurgusal dünyasında yaklaşık elli yıl önce Don Draper, Heinz markasının yöneticilerine yapılacak ketçap reklamı için aklındaki fikri sunmuştu. Draper’in teklifi ürünü reklam afişleri üzerinde göstermeden sadece ketçap ile mükemmel gidecek patates kızartması, et ve hamburger gibi yiyecekleri close up şeklinde vermekti ve üzerinde ki yazı da gayet kısa ve açıktı “Pass the Heinz”. Fakat dizideki Heinz yöneticilerine bu fikri sunduğunda reddedilmişti.
2013 de yayınlanan 6.sezonun “To Have and To Hold” adlı bölümünde geçen sunumda Don, sunumu sırasında üç yiyecek resmini gösteriyor ve ardından sloganı veriyor “Pass the Heinz”. Fakat yöneticiler tatmin olmuyor ve “ Bu bir reklamın yarısı gibi hissettiriyor.” “Ketçap şişesini de görmek istiyorum.” Diyorlar. Fakat Don un cevabı oldukça mantıklı “Bu Heinz ve yalnızca bir tek anlama gelir. Ketçap şişesini göstermenize gerek yok, tüketici kalanını hayal gücüyle tamamlayacaktır ve bu daha önemli.” Diyor. O zamanlar kabul görmeyen bu zekice fikir şimdilerde gündemde ve Heinz bu reklam filmini uygulayacaklarını açıkladı.

Don’un fikriyle neredeyse tamamen aynı çalışmayı David reklam ajansı yürütüyor. Kampanya sosyal medyada, New York billboardlarında ve Variety’de yayınlanacak.

David’in kurucusu ve kreatif direktörü Anselmo Ramos yaptığı bir şakada “Don Draper ile birkaç old-fashioned kokteyli içiyorduk ve bu fikirle çıkageldi.” Diyor.

Kraft Heinz’de Heinz marka müdürü Nicole Kulwicki yaptığı açıklamada “Don Draper’in Pass the Heinz kampanyasını neredeyse 50 yıl önce yaratmasına rağmen aradaki iletişim hala çalışıyor ve etkileşimi kuvvetli.” Diyor.

Başka bir gelişme ise Reklam ajansı Kampanyada yer alanların arasında Don Draper ve Matt Weiner’in adını da eklemesi oldu. Bu da çalışanlara ayrıca motivasyon oldu. Ramos sözlerine “Bazen kampanyalarda iki ajansın bir müşteri için çalıştığını görürüz. Bu sefer bir hayali ajans ile gerçek ajans bir arada ve bu marka için mantıklı bir işte çalışıyorlar.”  Diyerek devam ediyor.

Kimi zaman istediğimiz fikirlerin gerçekleşmesi zaman alabilir. Bu durum da Don’un fikri 50 yıl sonra gerçekleşmiş. Bu reklam kampanyası aslında bize başka bir şey daha gösteriyor. Belki de gerçekleşmesi uzun bir zaman alsa da inandığımız fikirlerin peşini bırakmamalıyız.

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.