Henry Sidgwick Kimdir?

2

Henry Sidgwick 1838-1900 yılları arasında yaşamış ve bu yıllar içerisinde felsefe ve ekonomi alanında kayda değer bir yer almıştır. Kökenleri J.Stuart Mill ve Bentham’a dayanan faydacılığın bir temsilcisi olmuştur.

Sidgwick toplumda her bireyin mutlu ve iyi şartlarda yaşaması gerektiğini söylemiş fakat bunun politik ve ekonomik açıdan mümkün olamayacağını da eklemiştir.

Sidgwick’in faydacılığı Elements of Politics kitabında da açıkça görüldüğü gibi liberalizmi işaret etmektedir. Ayrıca Sidgwick liberal görüşe de iki ayrı pencereden bakma gereği duymuş ve bunları sosyal liberalizm ve klasik liberalizm olarak adlandırmıştır.

Sidgwick, modern bir hükümetin toplumun her kesimini temsil etmesi gerektiğini savunmuştur. Fakat bununda toplumun her kesimini memnun etmeyeceğini öngörmüştür.

Piyasa başarısızlığı da ilk kez Sidgwick tarafından dillendirilmiştir ve piyasa başarısızsa fayda maksimizasyonun mümkün olamayacağını dile getirmiştir. Ayrıca dışsallıklarında piyasada önemli rol oynadığını söylemiş negatif ve pozitif dışsallıkların olduğu bir piyasada fiyatların gerçeği yansıtmayacağını söylemiştir ve bu durumda devlet müdahalesinin gerekliliğine vurgu yapmıştır.

Sidgwick’in savunduğu ahlakçı anlayışa göre 19yy’ın sonları hükümetlerin politik sistemlerinin dönüm noktası olmuştur. İnsanlara daha fazla özgürlük ve ihtiyaçlarına daha fazla cevap verebilen temsili bir devlet yapısı kurmuşlardır. Sidgwick’e göre farklı mantalitelerle aydınlanmacı bu sistem yeni bir jenerasyon oluşturmuş fakat bu da bireylerin kendi sağlıklarından çok paraya önem vermelerine neden olmuştur. Ayrıca orta sınıfın zenginleri ekonomik ve sosyal açıdan daha iyi konuma gelmiştir.

2 Yorum
  1. Murat Gafuroğlu says

    Meryem Hanım öncelikle kısmen de olsa paylaşımınız için teşekkür ediyorum; ancak Sidgwick ile ilgili daha detaylı bir yazıyla karşılaşacağımı düşündüm ve maalesef umduğumu bulamadım. Ayrıca nezaketinize sığınarak küçük bir düzeltmeyle paylaşımınıza katkıda bulunmak isterim. Sidgwick’in öldüğü tarih 28 Ağustos 1900’dür. Saygılarımla…

  2. Meryem Özçam says

    Merhabalar,
    Öncelikle ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bu yazımı hazırlama amacım, Sidgwick ile gili kısa ve öz bilgiyi okuyucuları sıkmadan paylaşmak içindir. Ayrıca sadece Sidgwick için değil diğer şahıs anlatan çalışmalarım için de bu amaç geçerlidir. Ölüm yılının yazımındaki hatayı fark ettiğiniz için teşekkürler.
    Saygılarımla.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.