Her Çağda Değerini Koruyan En İdeal Yatırım Aracı: Altın

0

Altın eski çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Henüz alet ve edevatların gelişmediği o zamanlarda bile kullanılması, altının kolay işlenebilir olması ve doğada çokça bulunması özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sarı renkte ve metal grubuna ait bir element olan altın, kolay tepkimeye girmediği için hava ve su gibi dış etkenlerden etkilenmez. Bu sebeple de kararmaz ve paslanmaz. Saf halinde ise yumuşak halde olduğu için kolaylıkla işlenir ve şekil verilir.

Altın günümüzde yatırım amaçlı kullanılmasının yanı sıra evlerde de değerli süs eşyası olarak kullanılır.  Altının birçok ebatta çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de novabazar.com adresinden tek tıkla satın alabileceğiniz 22 ayardan oluşan tam altındır. Yarıçapı 300 mm’ den ağırlısı ise 7.016 gr olarak üretilir. Tam altın Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılır.  Yazı kısmı olarak bilinen ön yüzünde ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ile birlikte basım tarihi yer alır. Tura olan kısmında ise Atatürk resmini çerçeveleyen nakış süslemeleri ile birlikte şerit halinde küçük yıldızlar bulunur.

Tam Altın İdeal Bir Yatırım Aracıdır

Tam altının diğer altınlara göre fazla işçilik gerektirmediği için maliyeti düşüktür ve alış-satış arasındaki fiyat farkı azdır. Yatırım amacı olarak kullanmayı düşünüyorsanız tam altın sizin için ideal olanıdır.  Tam altın iki tane yarım altın ve dört tane çeyrek altına denk gelir. Eğer yeteri kadar bir bütçe ayırdıysanız ve saklamak istiyorsanız diğer altınlar yerine tam altını seçebilirsiniz. Düğünlerde, kınalarda, sünnetlerde çokça tercih edilen altınlar arasında yer alan tam altın bunların yanı sıra bebek görmelerinde, son yıllarda moda olan mezuniyet törenlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bazı okullar ve dershaneler öğrenciyi ders çalışmaya teşvik etmek ve ösym tarafından düzenlenen sınavlarda sıralamalara girmelerine motive etmek için para ödülü vermek yerine, sıralamalarına göre tam altını ve diğer altın çeşitlerinden birisini hediye etmektedir.

Farklı Seçenekler Sunan En İdeal Yatırım Aracı

Tam altın, eski tarihli tam altın ve yeni tarihli tam altın olarak iki şekilde satılmaktadır. Alış ve satışlarda yeni ve eski tarih arasındaki fiyat farkı fazla değildir. Bazen piyasalardaki yoğunluktan dolayı yeni altın bulmak zor olabilir. Ancak ikisi de aynı amaçla kullanıldığı için eski tarihli altını da durumunuza tercih edebilirsiniz. Tam altın kulplu veya kulpsuz olarak üretilir. Kulplu olan diğerine göre daha kullanışlıdır. Düğünlerde iğneyle takabileceğiniz gibi kolye olarak da kullanabilirsiniz. Tam altın modellerini novabazar.com adresini ziyaret edip moda, takı, saat kategorisindeki altın seçeneğine tıklayarak tekli ya da beşli tam altın keselerinden birini tercih edebilirsiniz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.