Her Çalışanının Mutlaka Bilmesi Gereken Bilgisayar ve İnternet İle İlgili Temel Teknik Beceriler

0

Dijital araçları kullanmak için bilgisayar uzmanı olmaya gerek yoktur.Her çalışan işyerindeki pozisyonu ne olursa olsun,belli bir bilgisayar bilgisine sahip olmalıdır. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir çalışan,diğer çalışanlardan daha az verimlilik gösterir. Bu nedenle teknoloji ve bilgisayardan kaçmak yerine mümkün oldugu kadar bundan faydalanmak gerekir.

1. Arama motorunu etkili kullanım: Herkes arama motorunun nasıl kullanılacağını bilir,fakat bunu daha kapsamlı bir şekilde kullanmak için arama satırına öğrenmek istediğiniz soruyu yazmak yetmez. İleri arama teknikleri bilmeniz bulacağınız konu ile ilgili size hem zaman tasarrıfı sağlar, hem de bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Öte yandan arama sonuçlarını tararken güvenilir bir kaynağın, kötü olanla nasıl ayırt edileceğini de bilmeniz gerekir.

2.Verileri Yedekleme: Bilgisayarınızın ne zaman çökeceğini veya hesaplarınızın nasıl ve ne zaman çalınacağını bilemezsiniz. Bu nedenle, önemli dosyalarınızı, fotoğraflarınızı veya belgelerinizi yedeklemeniz yararınıza olacaktır. Bu şekilde veri kaybını önleyebilirsiniz. Dropbox veya Box gibi dosya depolama hizmeti veren sistemleri kullanmak en doğrusudur.Bunun yanısıra sabit disk kullanmak gibi eski moda yöntemler de kullanılabilir.Ayrıca bilgisayarlarda bulunan Windows Yedeklemeyi veya Apple’ın Time Machine’ı gibi araçlarını da yedekleme için kullanabilirsiniz.

3.Bir Anti-Virüs Yazılım Kurulumu: Verilerinizi koruyabilmek için bilgisayarınızı harici saldırılara karşı korumanız gerekir. Her geçen gün dünya gittikçe daha fazla dijital hale geliyor ve gizliliğimizi korumamız bizim için zorlaşıyor. Bu nedenle,bilgisayarın korunması için  anti-virüs programı yüklenmelidir. Özellikle online alışveriş yaparken çok dikkatli olmalıyız ve web sitesinin  SSL bağlantısının olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

4.Ofis Ağınıza Her Yerden Erişin:Her yerden ofis ağına yetişmek genelde IT departmanının işidir.Çoğu işyerinde ofis çalışanları istedikleri zaman bağlanabilecekleri bir sanal ağa sahiptir. Böylece, zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanabilir ve hatta home office çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.