IBAN Nedir?

0

Uluslararası Banka Hesap Numarası, IBAN, finansal açıdan kolaylık ve güvenin algoritmasıdır. Genel olarak, banka müşterilerinin her türlü para transferinin az maliyetle, hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla yine belli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarası olarak ifade edilmektedir.

Dünya üzerinde 1 Ocak 2009’dan itibaren Avrupa Ekonomik Alanı’nda yer alan Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’e para gönderirken IBAN kullanmak zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde 2005’de başlayan süreç, resmi olarak 2010 yılında başlamıştır. Bu dönemden itibaren bankacılık işlemlerinde alıcının hesap numarasının bulunmadığı durumlar ile kredi kartına yapılan transferler dışındaki durumlarda IBAN kullanmak bir zorunluluktur. Burada dikkat edilen husus temel olarak alıcının hesap numarasının bulunup bulunmadığıdır.

IBAN numarası oluşturulurken, ISO 13616 no.lu standart kullanılmaktadır. Her bankanın müşterilerine vermesi gereken IBAN numarası AB ölçütlerine göre en fazla 34 haneli olabilirken ülkemizde 26 sayısal/alfabetik haneli kullanımı ile yaygındır. IBAN’ın başında ülke kodu ve hemen yanında kontrol basamakları yer alır. Sonra bankanın kendi kodu ve sabit olarak, değişinceye kadar 0, rezerv numarası yer alır. Son kısımda da müşteriyi tanımlayan 16 haneli hesap numarası yer alır. Bu şeklen aşağıdaki gibidir;

iban

 

 

Son olarak, IBAN kullanılmadığında, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından numaranın doğruluğundan emin olunamamaktadır. Hatalı yazılan hesap numarası da para transferinin gerçekleşmemesi ya da yanlış hesaba gönderilmesi gibi bir durumda hatayı düzeltmenin zaman alması ve ek maliyetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, IBAN ile hesap numaraları belirli bir standarda göre düzenlendiğinden ve bankalarca kontrolü zorunlu olduğundan para transferlerindeki olası hataların en aza inmesi de sağlanmıştır. Bu sayede IBAN önemini sürdürecek finansal aktörler arasında yer almaktadır ve alacaktır.

Kullanılan Kaynaklar

http://www.tcmb.gov.tr

https://www.yapikredi.com.tr/sinirsiz-bankacilik/iban.aspx ..

https://tr.wikipedia.org/wiki/IBAN ..

Cevap Yaz

Your email address will not be published.