Illinois Dijital Paralar İçin Yasal Düzenleme Yayınladı

0

Illinois Mali ve Mesleki Düzenleme Bölümü, Illinois’in Para Transferi Yasası’nın (TOMA) dijital para birimleri için nasıl uygulanacağına ilişkin yorumunu ifade eden 9 sayfalık bir rapor yayınladı.
En önemlisi, Bakanlık şifreleme oranını para olarak sınıflandırmayı reddetti ve çoğu dijital para birimi işleminin bir üçüncü taraf arabulucusu içermedikçe TOMA’nın alanının dışına çıkmasına karar verdi.

Raporda, merkezi olmayan dijital para birimlerinin “iç değerden yoksun” oldukları, devlet para birimi olarak kabul edilmediği ve “kanunla dönüştürülemediği” için düzenleyici “para” sınıflandırmasına girmediğini açıkça ifade edilmektedir.

Buna göre, dijital para birimleri, bir değişim aracı, değer deposu veya hesap birimi olarak kullanılan değerin dijital bir temsiliyse de, TOMA amaçları için para olarak düşünülmemektedir.
Bununda beraber, raporda kriptokrasinin tamamen yeni bir varlık sınıfını temsil edebileceğini belirten şöyle bir cümle bulunmaktadır:
Merkezi olmayan dijital para birimi, ne para ne de emtia olmak üzere yeni bir varlık sınıfı olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte, Illinois’teki kripto para birimlerinde yönetmelik bulunmadığı anlamına gelmiyor.
Dijital para birimi, TOMA’nın para olarak sınıflandırdığı işlemi de içeren bir işleme dahil olduğunda, TOMA düzenleyici ve lisans gerekliliklerine tabi olabilir. “Bununla birlikte, dijital para birimlerinin iletimi bir işleme katılırsa, bu işlem, işlemin nasıl düzenlendiğine bağlı olarak para iletiminde bulunabilir.
Dijital para birimlerini ve parayı içeren bir işlemi yapan herhangi bir kişi veya kuruluş, bu tür bir etkinliğin bir TOMA lisansı gerektirip gerektirmediğine ilişkin bir karara ihtiyaç duymalıdır;

Bu yönergelere göre, Departman aşağıdaki faaliyetleri para aktarımı olarak listeler ve bu nedenle TOMA yönetmeliğine ve lisansa tabidir:

Dijital para biriminin ve paranın üçüncü taraf emanet hizmeti vasıtasıyla iletildiği borsalar
Bitcoin ATM’leri ve alıcılar ile satıcılar arasında üçüncü parti arabulucular olarak çalışan diğer otomatik makineler aracılığıyla yapılan borsalar
Diğer bir deyişle, bir üçüncü taraf alıcı ve satıcı arasındaki parasal işlemi kolaylaştırdığında kriptokrasi işlemleri TOMA düzenlemesine tabidir.

En Önemlisi, para iletim işine katılan şirketler TOMA’nın net değer gereksinimlerine uymalıdır. Bu yönetmeliğe göre, tek bir konuma sahip bir işletmenin net değeri en az 35.000 Dolar olmalıdır (İşletmenin sahip olduğu dijital para birimi varlıkları bu gerekliliğe göre sayılır.).

Kılavuzlar ayrıca aşağıdaki ekonomik faaliyetlerin para aktarımı olarak nitelendirilmediğini ve TOMA yönetmeliğine ve ruhsatnameye tabi olmadığını açıkça belirtmektedir:

Bir dijital para biriminin başka birine gönderilmesi de dahil olmak üzere dijital para biriminin aktarımı
Dijital para biriminin iki taraf arasında para karşılığında doğrudan alımı veya satımı; Bu, Bitcoin ATM’leri ve operatörün alıcı ya da satıcı olduğu ya da üçüncü taraf aracı olmadığı işlemler yapan otomatik makineler aracılığıyla değişimler de içerir
Mal veya hizmetler için dijital para birimi ödemesi
Üçüncü taraf dijital para ödeme işlemleri
Dijital para birimi madenciliği
Çok imzalı işlemler
Renkli madeni para gönderimi ve akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere Blockchain 2.0 etkinlikleri
Yine de, Daire hem para hem de dijital para birimini içeren bir işleme katılmadan önce hem bireylerin hem de işletmelerin ruhsatlandırma kararı almalarını öneriyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.