İmalat Sanayi’nin Geleceği İçin Neler Yapılmalı

0

Yapılan araştırmadan görüldüğü üzere, imalat sanayi ülkemiz ekonomisinde önemli bir yere sahip olmasına rağmen bu sektörde üretilen malların orta teknoloji içerikli olması ülkemiz açısından üzücüdür.

Ekonomimizde bu kadar geniş bir paya sahip olan bir sektörün geliştirilmesi ekonomik anlamda bizi kalkındıracak temel unsurlardan bir tanesidir.

Ülkemizde daha çok yüksek teknolojili ürün üretilebilmesi için, yeni teknolojileri özümseyecek politikalar benimsemek, AR-GE yoğun sektörlere yönelmek bu sektörlere yatırım yapmak gerekmektedir ve imalat sanayinde çalışan işgücünü nitelikli hale getirecek birtakım değişikliklere ihtiyaç vardır.

Türkiye ihracat payını arttırabilmesi için de dünya ticaretine paralel değişimler geçirmelidir. Sanayi sektöründe yeni ve özgün ürünler üretebilmek için çevreye ve tüketici tercihlerine göre üretim benimsenmelidir.

Böylece hem farklı hem talep gören ürünler üretilmesi ile ülkemiz ihracat açısından belirli mallarda daha üstün konuma gelebilecektir.

Yaratılan katma değerin yüksekliği için sabit sermaye yatırımlarının daha teknolojik içerikli ve kullanılan teknolojiyi arttırıcı nitelikte olması gerekmektedir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.