İngiltere ve Rusya’nın Güç Mücadelesi

0

Başta İngiltere olmak üzere 17 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etme kararı alması şok etkisi yarattı. Herkes İngiltere ve Rusya arasındaki problemin ne olduğunu anlamaya çalıştı. Ajan krizi, buzdağının görünen kısmı ve bardağı taşıran son damladır. İngiltere’nin bu kararı almasının öncü göstergeleri hiç gündemde yokken, ne oldu da iki ülkenin arası bu kadar açıldı?

Aslında Rusya’nın son yıllarda Ortadoğu’da ve Orta Asya’da attığı adımlar, bir problem olacağının işareti gibiydi. Peki Rusya ne yaptı?

1- Rusya’da son yıllarda “Avrasyacılık” tartışmaları gündemde. Bu tartışmalar Putin’in Rusya’yı Çarlık dönemindekine benzer yönettiğini düşündürüyor. Bu da Rusya’nın yayılmacı politikalarını beraberinde getirdi.

2- Rusya’nın Ortadoğu’daki artan nüfuzu hem İngiltere’nin hem ABD’nin bölgedeki çıkarlarını tehdit eder duruma getirdi.

3- Çin öncülüğündeki “Tek Kuşak Tek Yol” projesinde, Rusya’nın pay sahibi olması, Orta Asya’daki hakimiyetini güçlendirmeye başladı.

4- Rusya’nın, ABD dolarının rezerv para olmasını engelleyecek girişimlerde bulunması, ABD’nin canını fena halde sıktı.

Her ne kadar güç mücadelesi ABD ve Rusya arasındaymış gibi görünse de, aslında Rusya’nın yayılmacı politikasından rahatsız olan ülke İngiltere’dir. İngiltere’nin özelliği politikalarını sessiz ve derinden yürütmesidir. Kamuoyunda İngiltere’nin adı pek anılmasa da, Ortadoğu’da bu ülkenin önemli çıkarları bulunmaktadır. Özellikle “Tek Kuşak Tek Yol” projesi, Çin için olduğu kadar İngiltere için de hayati öneme sahiptir. Ortadoğu’da kendi çıkarlarını tehdit eden bir ülkeyle aynı projede yer almayı rasyonel bulmayan İngiltere, ajan kriziyle Rusya’yı hedef tahtasına oturttu.

Küreselcilerin 21. yüzyıldaki en önemli projesi Tek Kuşak Tek Yol’dur. Bu projenin önemine daha önceki yazılarımda dikkat çekmiştim. 21. yüzyılda kıyamet, bu proje üzerinden kopacak desek yeridir. Peki Putin’in küreselciler açısından en önemli “hatası” ne oldu?

Putin, Rothschild ailesinin Rusya’da faaliyette bulunmasını engelledi (http://www yournewswire com/putin-bans-rothschilds-from-russia/) . Bunu yaparken de NATO’nun Rusya’yı sürekli olarak kışkırttığını ve bir savaşın içine çekmek istediğini belirtti. Putin, Obama döneminden itibaren Rusya’nın kuşatıldığının farkındaydı. Suriye’deki iç savaşla birlikte, bu kuşatmayı bir nebze de olsa kırmayı başardı. Fakat Polonya cephesinden kuşatma tüm hızıyla devam etmektedir. Rusya gibi zengin yeraltı kaynaklarına ve güçlü otoriter yönetime sahip bir ülke küreselciler tarafından olumlu karşılanmadı. Küreselci bir ailenin ülkede faaliyette bulunmasını yasaklaması, Rusya’nın ipinin çekilmesine neden oldu.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya-Türkiye işbirliğinin son yıllarda hızla gelişmesi, Rusya-Çin-Hindistan ilişkilerinin güçlenmesi ve dolarının rezerv para olmasını tehdit edecek girişimlerde bulunması da diğer sebepler arasında sayılabilir. İngiltere, Tek Yol Tek Kuşak Projesi’nde Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu görüyor ve Türkiye ile ilişkilerini geliştiriyor. Türkiye ile Rusya’nın işbirliği ise İngiltere’yi rahatsız etmektedir.

Özet olarak, İngiltere ve Rusya arasındaki ajan krizinin perde arkasında, Rusya’nın “haddini” olduğundan fazla aşması ve İngiltere’nin Ortadoğu’daki çıkarlarını tehdit etmesi vardır.

Bu mücadelede, Türkiye’nin tavrı dengeleri değiştirebilir. Türkiye denge politikası izlemeye devam etmektedir. İngiltere ve Rusya arasında tercih yapmak oldukça zor görünüyor. Bana göre Türkiye, iki ülke arasında son ana kadar kesin bir tercih yapmayacaktır.

Bu arada İngiltere, oyun kurmaya çalışırken ABD’nin hala Trump’ın çevresindekileri kovmasıyla gündeme gelmesi önemli. ABD, eski ABD değil. Trump göreve geldiğine geleceğine pişman edildi. İş yaptırılmayan başkan durumuna düştü. Etrafını “şahinlerle” doldurmaya çalışarak saldırganlığını artırmış oluyor ve ABD’nin dünya kamuoyundaki imajını sarsmaya devam ediyor. Ortadoğu’ya ne kadar silah gönderirse ve ne kadar çok silah anlaşmaları yaparsa, görev süresi o kadar uzayacak görünüyor.

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.