İngiltere’de de Suç Oranları Pek İç Açıcı Değil

0

İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu (ONS) tarafından yayınlanan resmi rapor, İngiltere’de dolandırıcılık da dahil olmak üzere 2017 yılı içerisinde bildirilen suçların geçen yıla oranla yüzde 13 oranında arttığını gösteriyor.
Polis raporlarından gelen ONS verileri ve CSEW anketi tek bir kaynağa kıyasla daha kapsamlı bir tablo sağlarken ONS, resmi istatistiklerin herhangi bir ülkedeki tüm suçların tahminini sağlayamayacağını ve yalnızca suçtaki uzun vadeli ve ortaya çıkan eğilimleri ortaya çıkarmak için kullanılabileceğini belirtiliyor.

İngiltere ve Galler’de yaklaşık 35.000 aileye ilişkin CSEW anketi, hanenin son bir yılda mağdur olup olmadığını sormakta ve anket, polise bildirilmeyen ve şiddet, soygun, hırsızlık, cezai hasar suçlarını ile dolandırıcılık ve bilgisayar kötüye kullanımını kapsayan suçları içeriyor.
CSEW tahminlerine göre İngiltere’de suç, 2012 yılından bu yana sürekli düşüş gösteriyor ve Haziran 2017’de sona eren yılda 5,8 milyon suç, bir önceki yıla göre yüzde 9’luk bir düşüşü işaret ediyor.
Buna karşılık, polis verilerine göre suç olayları 2015 yılından bu yana yukarı yönlü bir trend izleyerek 2017’de 4.5 milyona, 2016’dan yüzde 14 oranında arttığını kaydetti. Ancak bu rakamlar, dolandırıcılık suçlarını ve 653.000 vakayı içermiyor.
Aşağıdaki grafikte pembe çizelge Dolandırıcılık suçlarının dahil olmadığı CSEW verilerini içerirken mavi alan dolandırıcılık suçlarının dahil edilmediği polis kayıtlarını temsil etmekte.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.