İnsan Kaynaklarında Önemli Olan Nedir

0

Bir şirkete ilk adım atıldığında bizi karşılayan ilk kişiler çoğunlukla insan kaynakları yetkilileridir.

Firma büyüklüğü ve faaliyet alanına göre insan kaynaklarının temel fonksiyonları çeşitli birimlere dağılsa da bunların birlikte yürütüldüğü şirketler de mevcuttur. Burada uzmanlar için kanunlarca çizilen çerçeve ile insanların davranışları faaliyet alanının etkinliği açısından önemli rol oynamaktadır.

İnsan kaynakları faaliyet alanına neler girer, dersek; insana dair her şey! Üstelik bunları yapanlarda insanlar! Makinalara program yükleyip istediğiniz çıktıyı beklemenize gerek yok, yapılması gereken insanlar arasında en iyi köprüyü inşa edebilmek…

Genel olarak bir şirketin içine girdiğinizde başlayan işe alım sınav, mülakat, görüşme gibi ilk aşama işlemlerle başlayıp çalışanın özlük işleri denen kısmen dosya üzerinden takip ile gerçekleşen çeşitli işlemler ile devam etmektedir. İnsana uzun bir yolda olduğunu hissettiren bir süreç.

Sınavlar dediğimiz, çalışanın konuşmayıp sadece çeşitli alanlardaki yetkinlik testleriyle sessizce kendini anlattığı aşamadır, devamında gerçekleşen mülakat artık şirketin bireyleri aday olarak değerlendirip kendini anlatma fırsatı verdiği önemli bir diğer aşamadır.

Adaylar için olduğu kadar şirketler için de oldukça önemli olan sınav ve mülakatlarda adaylardan beklenen en önemli şey kendini en kısa sürede en iyi şekilde ifade etmesidir. İşletmeler açısından da adaylar kendilerine uygun olması, güvenilirlik ve diğer maddi beklentiler ile hareket etmektedir. Kuşkusuz iki taraf açısından da en önemli kısımlardan biri olan bu aşamada iki tarafında şeffaf olması ve güvenilir tavır takınması artı özellikleridir.

Zor mudur sizce? Kendini anlatmak ilk etapta zor görünse de herkesin yapması gereken yegane şey, olduğu gibi görünmektir. Bu sağlanınca güçlü bir bağ olan iş akdi süreci başlayacaktır.

İnsan kaynakları deyince akla sınav yapan, işe alımla ilgilenen çalışanlar gelse de bu faaliyet alanının vazgeçilmez konularından biri işin resmi ve özel dökümantasyon aşamasını da kapsayan puantaj kısmıdır. Burası çoğu profesyonel açısından en zor kısım olarak değerlendirilmektedir. Haklı mıdır? Kesinlikle, bu alanda kariyer hedefleyen herkesin özellikle bilgi sahibi olması gereken bir alandır. Çünkü çalışanlarla kurulan köprünün sağlam olması buranın görevini etkin yürütmesiyle doğrudan ilgilidir.

İyi bir uzman nasıl olmalı, dersek? İnsan ilişkileri güçlü, samimi ve tarafsız olmalı, ayrıca mevzuat ile teorik bilgi sahibi olarak uygulamada çalışan ve iş verenin beklentilerini eş anlı olarak karşılayabilmelidir. Bunu sağlaması tıpkı kalp kapakçıklarının vücuda sağladığı etki gibidir. Hem kalp içinde kan pompalanırken hem de vücuda dağılım sağlarken gerçekleşen sağlıklı etki ile iyi bir uzmanın da şirkete sağladığı etki oldukça paraleldir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.