Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

İnstagram’ın Satış Gücü

0

Sosyal paylaşım platformlarından İnstagram’ı biliyoruz. Yakın zamanda Facebook tarafından alınan bu platform sadece resim paylaşılmasına yönelik görülse de aslında mükemmel bir satış aracı. Özellikle ev hanımlarının tercih ettiği İnstagram gün geçtikte bu özelliği ile anılır hale geldi.

Ev hanımlarının kullanımı en çok bu yönle olmakla beraber firmalarda sattıkları hizmetleri veya ürünleri adeta bir raf gibi İnstagram üzerinde görücüye çıkarmaktadırlar. Sonuç olarak sosyal bir platform üzerinden geri dönüşü yüksek bir pazarlama modeli ile karşılaşmış oluyor.

İnstagramın Sırrı Nedir?

Aslında temel olarak son zamanlarda Google reklam sunma modeline benzer bir sistemin devreye girmesidir. Bilindiği gibi Google, çalışma ortaklığı yaptığı platform üzerinde çeşitli reklamlar yayınlar ve ilgili kişiler arasında köprü vazifesi görür. Bunu bir örnekle açıklayalım.

İnternet üzerinden otel fiyatlarını araştıralım. Daha sonra ise Google’a veya bir yayıncının sitesine girelim. Girdiğimiz sitede yayıncının ayarladığı özel ayarla yok ise reklam olarak otel fiyatları veya önerileri yani otel hizmetleri ile alakalı reklamlar ile karşılaşırız. Peki bu reklamlar tesadüf mü? Tabi ki değil… Google kullanıcı bazlı yani sizin tarayıcınız üzerinden aldığı bilgilere yönelik reklam sunmaktadır. Bu sayede ise hem satıcı hem müşteri memnun kalmaktadır.

Aynen bu mantık gibi son zamanlarda Facebook üzerine uygulanan bu sistem İnstagram içinde uygulandı. Bu sayede doğru bir kitleye pazarlama yapılabiliyor. Bununla beraber bu sistemin aktif olmasından beri ilk altı ayında 200 bin reklam verene ulaştığını belirtti. Buda sistemin mükemmel bir geri dönüş sağladığı anlamına geliyor gibi. Daha önceden belirttiğim gibi adeta bir raf gibi kullanılıyor ve ilgili kişilerin ürün veya hizmetler hakkında bilgi alabilmesi, yorumlara ulaşabilmesi ve popülerliğini gözlemlemesi gibi bir faydası olduğunu söyleyebilirim.

Kabaca Sistem Nasıl İşlemekte?

En küçük örnekten bahsedelim. Bir ev hanımı olarak size ait veya aracısı olduğunuz bir ürünü hesabınıza yüklüyorsunuz. Tabi bunun öncesinde önemli olan takipçi sayınızın olması. Yada bu sorunu reklam vererek çözebilirsiniz. Takipçilerinizin sayısından çok ürün ile ilgili kişiler olmasının önemli olduğunu unutmayınız.

Hesabınıza yüklenen her şey sizin dükkan rafınız oluyor. Üstelik çok şeffaf bir raf. Neden derseniz, müşterinizin yaptığı olumlu yorumlar size satış olarak dönüyor veya terside mümkün. Bu nedenle çok iyi bir hizmet sunmalısınız. Çünkü karşınızda geçmiş hizmetlerinizi ve alınan memnuniyeti görebilecek bir müşteri kitleniz bulunmakta. Durum böyle olunca da müşteri memnuniyetine önem vermeniz gerekiyor.

Ödeme yolu olarak genellikle havale metodunu kullanmakla beraber bilmeyenler için diğer imkanlarında olduğunu hatırlatalım. Dilerseniz küçük komisyon oranı ile kredi kartınız ile satış yapmanıza imkan veren firmalar ile çalışabilirsiniz.

Satış İçin Önerilerim

Herhangi bir sosyal platform üzerinden satış yapmak istiyorsanız önceliğiniz güvenilirlik olmalıdır. Bunun içinde ödeme alt yapısı kullanmanızı tavsiye ederim. Havale ile satış yapmanız belirli bir müşteri deneyimi olmadan oldukça zordur. Kredi kartı kullanımı yayılması ile havale şeklinde satış işlemini tercih eden sayısı azalmıştır. Ayrıca internet ortamındaki dolandırıcılık olayları nedeni ile müşteriler güvene daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Bir ödeme sistemi ile anlaşıp hesabınıza entegre ettiğiniz zaman hem müşterilerin size karşı güveni artacak hemde kredi kartı ile satış imkanı tanıdığınız için satışlarınız artacaktır. Bununla beraber iyi bir kargo firması ile anlaşma yapabilirsiniz. Son olarak kargo ücretini ürün fiyatına ekleyerek kargoyu ücretsiz yapmanız müşteri gözünde artı puan kazandıracaktır.

Yeni yazımda görüşmek üzere..

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.