İş Dünyasında Problem Çözenler Neden Daha Başarılı Olur?

0

Unutulmamalıdır ki kötü bir elma bütün sepeti bozabilir.
Bu nedenle bu kötü elmaların diğerlerini etkilemesini önlemek çok önemlidir – yani başka bir deyişle, bugünkü konumuz şikayetçileri problem çözücülere dönüştürme..
Aşağıda özetlenen teknikler size ve çalışanlarınıza iş dünyasındaki sorunların üstesinden gelmeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.
Örneğin, bir proje ekibinde baş rolünü çalışanlarınızdan birine atadığınızı varsayalım. Bir takım arkadaşı diğerinden rol çalmaya çalışıyor. Bu durumu size şikayet etmek istiyorlar ancak sonuç alamayacaklarını biliyorlar. Bu durumda ne yaparsınız?
Aslında, çalışanlarınızın herhangi bir şikâyeti bir çözüme kavuşturmanın 3 yolu vardır:

Birinci adım: ilgili bilgileri açıklayın
Birinin durumunu anlamak ve gerekli yardımı sağlamak için ona gerekli olan bilgileri sunun. Katılan görüşler varsa, bunları öğrenin, ancak eldeki soruyla doğrudan alakalı olmadıkça veya değiştirilmek istedikleri durum olmadıkça, bunu minimum düzeyde tutmaya çalışın.

İkinci adım: durumu veya sorunu sunun
Durum ya da sorun, ekip liderinizin artık net bir sorumluluğunun bulunmaması ve birinin ihtiyacına sahip olması. Bu adım ayrıca, çalışanlarınızın sorunlarını kendi başlarına çözmek için aldıkları önlemleri özetlemeyi de içerir. 

Üçüncü adım: yardım istemek veya bir çözüm sunmak
Yardım istemek, özellikle çalışanın zaten kendi kendine yardım etmeye çalıştığı (ve ikinci aşamada bunu ilettiği) zayıflığın işareti değildir. Bu noktada, onlara verilen çözüm üzerinde harekete geçmeye hazır olduklarından emin olmaları gerekiyor. Eğer kendileri potansiyel bir çözümüne sahiplerlerse, burada bunları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Biliyor musun, [amir], gerçekten bu projede başarılı olmak istiyorum, ancak yeterli kaynaklara sahip olduğumu hissetmiyorum. HR’ye gittim ve X istedi, ancak mevcut olmadığını söylediler. Ben de [isim] ile konuştum ve herhangi bir fikir sunamadı. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Yukarıdaki durumda gerçeği belirtiyorlar, sorunun var olduğunu ve kendi başlarına çözmeye çalışmak için yaptıklarını söylüyorlar ve yardım istiyorlar. Bu bir şikayet değil. Bir sorun buldular, çözümler denediler ve şimdi yöneticilerinin desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Bu tam oalrak bir dinamik iletişim.

Makul ve devam eden şikâyetler
Yönetici olarak açık kapı politikanız olabilir, ancak bunun tüm şikayetler için acil durum butonu olmasını istemiyorsunuz. Fakat bazı şikâyetlerin baz özel durumları var – sadece iyi ifade edilememiş olabilirler. Bir şikayet olarak ifade etme kararı bir iletişim tercihidir ve bazen iyi insanlar kötü iletişim tercihleri ​​yapar. Makul ve sürekli şikâyetleri ayırt edebilmeniz gerekir.

Örneğin, yüksek stresli durumlarda masaya çözüm getirebilecek çalışanlar şikayetlerle gelebilir. Burası makul ve sürekli şikayetlerin ayırt edilmesinin önemli olduğu yerdir.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.