Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

İş Yaşamında Kelimelerin Gücü

0

Hepimizin bildiği bir söz vardır; Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, diye. Oysa yaşamımız içinde bununla çelişen durumlar yok değildir. Hepimizin iş ya da özel hayatında söylediğine pişman olduğu ya da söylediği için mutlu olduğu sözler elbette vardır. Bunlar bazen kurgulayarak, bazen de bir anda ağzımızdan çıkar. Tıpkı düşünürün dediği gibi de, söz artık ağızdan çıktıktan sonra bizi kendine esir eder. Çünkü kurduğumuz her cümle karşı tarafta düşündüğümüz izlenimi uyandırmayabilir. Bu bize olumlu gelen fikirler için de geçerli, olumsuz fikir ve sözlerimiz için de!

Bunlarla ilgili bazı örnekler aşağıdaki gibidir;

İş ve özel yaşamımızda karşılaştığımız durumun adil olmadığını sık sık kullanırız. Oysa hayat ve kurallarının tarihi bizden daha eskiye gittiğinden bazen bu düşünceye odaklanmadan devam etmeliyiz. Çoğu zaman etrafımızda hayattan, işinden şikayet eden kimseleri görür ve bundan şikayet ederiz oracıkta. Oysa bizim de yaptığımız bu değil mi, biraz baktığımız yönü değiştirmenin gerektiğini anlamamız iyi olabilir. Tabi hayat içinde çok büyük ve ciddi şeyler yaşayan insanlar için değil sözüm.

Arada rastlarız, bu benim işim değil, ben yapamam ya da benim hatam değilcilere! Öncelikle bu hisse kapıldığımızda ya sorumluluklarımızdan kaçıyoruzdur ya da yeni yollar denemekten. Yapabileceğimiz şeyler öncelikle bu fikri muhatabımızla, yani amirimizle, paylaşıp çözüm bulmak. Sonrasında iplik söküğü gibi gelir her şey.

Hepimizde vardır, kolaya kaçmak işimize gelir ve düşünüp yeni bir şeyler bulmanın meşakkati bizi bu sözlerin sahibi yapmaktadır. Oysa dünya hızla değişiyor ve dünün teknolojisi bugün anılmıyor dahi. Bu nedenle alternatif fikirler geliştirmekten kaçınmamalı ve bizim fikrimizin sarsılmaz olduğu konusunda da ısrar etmemeliyiz. Bilirsiniz, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bu nedenle benim dediğim doğru ve üstüne söz yok gibi ifadelerden kaçınmak kariyer hayatımızda da, özel hayatımızda da gerekliliktir. Aksi halde biz onu söylerken dahi devrin gerisinde kalabiliriz.

Bazen üzerimize aldığımız bir görevi 2 dakikaya bitireceğim, … deneyeceğim, gibi kestirme ifadelerle bitirmeye çalışırız. Oysa bunlar da diğerleri gibi duyanda iyi bir izlenim uyandırmayabilir. Aslında daha iyi görüneni, işinizi bitirmeden bittiğini söylememektir. Ayrıca denemek, uğraşmak, zora gelirsem bırakabilirim gibi de düşünülebilir. Bu nedenle sorumluluklarımızın sınırlarına uygun fakat yeniliklere ve çalışmaya açık olduğumuzu belirterek sohbete devam etmemiz daha olumlu bir izlenim uyandıracaktır.

Bunların yanında işi, çalışma arkadaşları ya da sorumluluğuna karşı nefretini sıkça dile getirmek de olumlu algılanmayan sözlerdir. Bu da öyle bir şey ki, haklı da olsak ibreyi yine bize döndürüp olumsuz kişi olarak görünmemize neden olur.

Bizi istediğimizden farklı gösteren bu sözleri daha da çoğaltabiliriz. Dilerseniz sizler de ekleyebilir, fikrinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu sayede sözün gümüş olduğunu gösteren bizi yansıtan işimizi daha güzel anlatıp icra edebiliriz…

Yeni yazılarda görüşürüz!

*Çalışma, Dr. Travis Bradberry’nin “Critical Things Smart People Never Say” isimli makalesi kullanılarak uyarlanmıştır

Sosyal Bilimler Uzmanı; hayata olumlu katkılar yapmak için kalemini, topluma faydalı olmak için de ilmin derinliğini kullanan acemi bir profesyonel.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.