İsveç’te Elektrikli Araçları Şarj Edecek Yol Yapıldı

0

İsveç’te Elektrikli Araçları Şarj Edecek Yol Yapıldı

Araçların şarj edilmesini sağlayan “elektrikli yol” İsveç’te Stockholm Havalimanı yakınlarında açıldı. Şu anda nakliye araçlarının kullandığı yolda deneme yapılıyor. Teknolojik çalışmalar hem çevre için hem de zaman tasarrufu için oldukça önemlidir.

Stockholm Arlanda Havaalanı ve yakınlardaki bir nakliye merkezi arasındaki konteynırların ve yüklerin aktarıldığı kamyonların sürekli akışı, pilot proje için kolay bir hedef haline getirdi. Bu çaba, doğal olarak, İsveç’in ulaştırma için kullanılan ithal fosil yakıt tüketimini azaltma çabalarının bir parçasıdır. Aynı zamandaİklim ve hava kalitesi endişelerinin yanı sıra, bu daha büyük bir enerji bağımsızlığı girişiminin bir parçasıdır.


Sistem, yolun kendisine fiziksel olarak monte edilen 50 metrelik sabit rayları kullanır. Daha sonra bir araç şarj etmek istenildiğinde enerjilendirilir. Böylece, sürücüler veya filo yöneticileri enerji tüketimi için faturalandırılabilir.
Elektrikli yolun ilk aşamasını yöneten konsorsiyumun genel müdürü Hans Sall, teknolojinin de çok güvenli olduğuna inanıyor.

Yöneticiler, yüksek trafikli güzergahlar boyunca sabit şarj altyapısının kurulmasının, sürücülerin daha küçük aküleri olan elektrikli araçları satın almasına, katma değeri olmayan ağırlıkların miktarını düşürmesine ve peşin sermaye alım maliyetlerini düşürmesine izin vereceğine inanıyor.
Elektrikli şarj yolu uygun şekilde büyümüş ve 2012 yılında kurulan 200 metrelik ilk deneme ile birlikte, yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki elektrikli yolun (bugünkü durum) mevcut uzunluğuna ulaşması için çok çaba harcanmıştır.

İsveç’te veya başka bir yerde dinamik iletken elektrikli araç şarjını gerçeğe dönüştürmek için yapılması gereken çok iş var. Sall şunları paylaştı: “20.000 km’lik otobanı elektriklendirirsek, bu kesinlikle yeterli olacaktır. İki otoyol arasındaki mesafe asla 45km’den daha fazla değildir ve elektrikli otomobiller yeniden şarj edilmeye gerek kalmadan o mesafeye gidebilirler. Bazıları, 5.000km’lik bir elektrik için yeterli olacağını düşünüyor. ”

Cevap Yaz

Your email address will not be published.