İthalatın Mal Gruplarına Göre Dağılımı

0

ekonomik-gruplara-gore-ithalat

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yayımladığı ekonomik rapora göre, Türkiye ithalatının mal gruplarına göre nasıl gerçekleştiği tablodaki gibidir.

2013-2015 yılları arasındaki üç önemli mal grubundaki gerçekleşme ve değişimi gösteren tabloya göre en fazla ithalat ara malında gerçekleşmiştir. Diğer önemli gruplar da yatırım ve tüketim mallarıdır.

Ara malları içine petrol, doğal gaz ile türevlerini içeren enerji ürünleri de dahildir. 2013 ve 2014 yıllarında ara mallarındaki değişim birbirine yakın gerçekleşmiş fakat miktar olarak yaklaşık 184 milyon dolar ve 177 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında ise petrol ve doğalgaz gibi ürünlerin fiyat düşüşünden dolayı %69,2’lik bir pay ile 143,293 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yatırım ve tüketim mallarında ise birbirine yakın fakat ara malı kadar yüksek olmayan değerler ile karşılaşılmıştır. Ayrıca 2015 yılında yaşanan ithalat düşüşü tüm mal gruplarında aynı etkiyi doğurmamıştır.

Tablomuzda yer alan diğer mallar grubu da 2013-2015 yıllarında azalarak son olarak 426 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ara malından sonraki en fazla değişim de yine bu grupta gerçekleşmiştir.

*Kaynak, TİM Ekonomi Raporları, 2016

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.