Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

İtibarlı Nakit Kaimesi

0

İtibarlı Nakit Kaimesi

Bu haftaki yazım da Osmanlı’nın son dönemini ve ekonomik ilişkileri üzerinde durdum. Araştırmalarımı yaparken ‘’ İtibarlı Nakit Kaimesini ‘’ öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.
Osmanlı Devleti ağır darbeler aldığı 1800’lu yıllarda ekonomik bunalıma girmiş ve kıpırdayamaz bir hal almıştır.1854 yılında Kırım Savaşı da patlak verince Abdülmecit döneminde ilk kez dış borç almıştır. Gelirini teminat göstererek aldığı bu krediyi ödeyemeyen Osmanlı 1875 yılında monotoryum ilan etmiştir.
İşte bu dönemlerin öncesinde Osmanlı Devleti dış borç almadan idare edebilmek için 1840 yılında ilk Osmanlı nakit parası olan itibarlı nakit kaimesi basmaya gitti.
Bu para altın sistemine dayanmaktaydı. Aşağıdaki örnekte de gördüğümüz gibi büyük bir kâğıdın üzerine el yazısıyla kaç altına bedel olduğu yazılarak üretiliyordu. Taklit edilebilirliği kolay olan para bir süre sonra piyasada sahteleriyle ayırt edilemez hale geldi.

images

 

1843 yılına kadar ne kadar ürettiğini dikkate almayan Osmanlı Maliyesi olayı çözebilmek için para sayımına ve sahtelerinden ayırma girişiminde bulundu.
1851 yılına gelindiğinde ise Osmanlı tüm paraları toplayarak imha etmiştir. İç borç ile sorunu çözemeyeceğini anlayan Osmanlı Devleti çareyi dış borç alma yolunda bulur.

images (1)

 

 

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisat Bölümü 4.Sınıf ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi. Garanti Bankası, DenizBank ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda staj yaptı. SÜDAK-Süleyman Demirel Üniversitesi Dağcılık ve Arama Kurtarma Kulübünün 2013-2014 döneminde Başkan Yardımcısıdır. Dağ bisikleti, Dağcılık, Tırmanıcılık, Yüzme,Basketbol gibi pekçok sporla profesyonel olarak ilgilenmektedir ve Gitar, Bağlama çalmaktadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.