İyi Bir Yöneticide Olması Gereken Temel Özellikler

0

Bazılarımız tam zamanlı bir yönetici olarak doğduğumuzu düşünür ve büyük takımları yönetmenin çocuk oyuncağı olduğunu savunuruz. Ekibi yönetmek, saygın bir kişi olmak ve belki de sorumluluk almak onurludur. Ancak, her işte olduğu gibi, beceri bunun temelidir. Bu noktada, yönetici olmak için sahip olmanız gereken bazı özlellikler anlatıldı.

En ufak bir stres veya korku durumunda, ayaklarımız birbirine dolaşır. O anda beynimiz vücudumuz gibi tepki verir ve kısmen sağlıklı düşünemeyiz. Yoğun iş ortamları bu nedenle çalışmak için uygun bir yer sağlamaz. Ayrıca, çalışanlarınız herkesin adil bir şekilde muamale gördüğünden ve çevrenin güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Kuşkusuz insanın kendini güvende hissetmesi başarısıdır. Bu nedenle, çalışanlarınızın güvenliği ve refahı için kendinizi her durumda ileriye götürebiliyor olmalısınız.

Düzinelerce veya yüzlerce kişiyi yönetiyorsanız, aslında aynı anda birden fazla kişinin düşünceleriyle çalışıyorsunuz. Kardeşimizle bile zaman zaman düşünemediğinizde, tüm çalışanlarınızın sizinle aynı fikirde olmazı beklenmez. Ancak bazen, en düşünülemeyen şey, ufkunuzu umursamadığınız kişiye açacak olan fikirdir. Yöneticilerin genellikle görmezden geldiği bu nokta, çalışanlarınızın fikirlerini dinleyerek başlar. Bu nedenle farklı fikirlere açık olun ve çalışanlarınızı dikkate alın.

Kendiniz için bir iş yapmanız çok zor ve aynı işi paylaşarak hem zaman hem de işlevsellik kazandırmak önemlidir. Bu nedenle takımdaki doğru kişiyi doğru iş yapması için teşvik etmeniz sizi başarıya yönlendirebilir. Öte yandan, sadece takım arkadaşlarınız sizi bir seviyeye yükseltir ve soğuk bir yönetici yapabilir. Bununla birlikte, iş dışı faaliyetler ve aile hakkındaki konuşmalar bağlantıyı güçlendirir.

Beyninizin empatiyi tetikleyen kısmı ayna gibidir. Her şeyden önce takımınızda çalışan birinin davranışlarına ve arzularına empati kurun. Bunun sizi ve sizinkileri motive edeceğinden emin olun. Yönetimde çalıştığınız kişi olsa bile, bunun haklı olabileceğini ve haklı olabileceğini unutmayın.

Ekibinizle yaptığınız işlerde sadece övünçlerinizi kurmayın . Bir iş çok iyi olsa bile, daha iyisini yapabilirsin. Öyle ki Brett Holl, 1988-1989 Hokey sezonunda 41 gol attı. Sezon bittikten sonra Holl, koçuyla bir toplantı düzenleyeceğini ve onu öveceğini ve beklenmedik bir şekilde eleştirildiğini düşündü. Holl, o anda şaşırmış olsa da, ikinci turda 72 gol attı ve galibiyet oldu, neredeyse gol sayısını iki katına çıkardı. Üçüncü olarak, Holl kendi rekorunu kırarak 86 gol attı.

Büyük liderler, hayatları ne olursa olsun, işleri özel hayatla karıştırmazlar. Eğer birileri işten ayrılmak zorunda kalırsa, o kişiyi sevseniz bile, doğru olanı yapmalısınız. İyi bir şey yaparken aynı şekilde sevmediğiniz bir kişiyi övmeyi unutmayın.

Bir takım çalışmasındaysanız, takımınıza güvenmeniz gerekir. Aynı şekilde, takımınız onlara şeffaf olmalı ve doğruyu söyleyebilsinler, böylece size güvenebilirler. Şaşırtıcı ve ikiyüzlü ifadeler güven ve inancınızı azaltacaktır.

Bazen bir çift sinema bileti bile ekibinizin daha içtenlikle çalışmasına neden olabilir. Çalışanlarınızı ekibinize önem verdiğinizden ve performanslarıyla yakından ilgilendiğinizi hissedin. Ortada bir ödül koymasanız bile, takdir onları daha fazla motive edecektir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.