Japonya; Finans Yatırımcıları İçin Bir Fırsat Sunuyor…

0

 

http://tr.investing.com/news/world-news/japonya-h%C3%BCk%C3%BCmeti-en-az-20-trilyon-yenlik-te%C5%9Fvik-paketi-planl%C4%B1yor-105555

http://tr.investing.com/analysis/japonya’da-yeni-te%C5%9Fvik-bilmecesi-200143984

Görünen köye kılavuz istenir mi?

Yukarıdaki linklerdeki haberler ne anlama geliyor?

Ben kısaca dilimin döndüğünce, ne anladığımı aktarmaya çalışacağım.

Japonya değerli para ile mücadele ediyor. Parasının değer kaybetmesi için elinden geleni yapıyor. Dünyada, majör paralardan Dolar ve Euro dolaşımda en çok kullanılan para birimidir. Dünya ticaretinin çoğu bu para birimleri ile dönmektedir. Dolayısıyla Japonya’nın da, diğer ülkeler ile yaptığı ticaret ağırlıklı olarak Dolar ve Euro ile yapmaktadır.  2008 dünya krizi ile birlikte ve Japonya da yaşanan 2011 yılı depreminden sonra Japon para birimi ciddi değer kazanmıştır. Bu değerlenmenin önüne geçemeyen Noda hükümeti istifa etmiştir. Yerine parasal genişlemeci olarak bilinen Abe hükümeti kurulmuştur. Abe hükümeti başa geçince Usd-Jpy paritesi 76 birimden başlayan yükselişi 125 e kadar çıkmıştır. Ancak yine parite 100 e kadar geriye çekilmiştir. Yani Japon parası Dolar karşısında değer kazanmıştır. Geçtiğimiz günlerde yine Japonya’nın başında Abe hükümeti görevine devam kararı sandıktan çıkmıştır. Tüm dünyaca Abe parasal genişlemeci olarak bilinmektedir.

Yukarıdaki link haberlerinde ise, Japonya ekonomiyi deflasyondan kurtarmak ve İngiltere’nin Bretix kararından sonra piyasalarda oluşan olumsuzluğu giderme adına 20 trilyon yen teşvik paketi oluşturmayı planlandığı belirtilmektedir. Program ile ilgili kararın 2 Ağustos ta verileceği ve Ekim ayında meclise sunulacağı, yatırım ve harcamaların 2017 yılı başından itibaren başlayacağı öngörülmektedir.

Biz küçük yatırımcılar için 2 Ağustos ta çıkacak karar Japonya para birimi için çok önemli. Karar beklendiği gibi çıkar ise, 2017 yılı Japon para birimi için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Amerika doların faizini arttırmak için çare arıyor. Olası bir dolardaki faiz artışı ve yen deki parasal genişleme usd-jpy paritesini yukarı (dolar yönünde) taşıyacaktır. Bunu öngörmek çok mucize bir şey olmasa gerek.

Bu yıl ABD seçimleri de var. Kasım ayı kanaatimce, dünyada bir trend değişikliğine yol açacaktır.

Japonya, 2 Ağustos ta karar çıkıp Ekim ayında da meclisten geçerse bu işlemin ABD seçimlerinden önce olacağı unutulmamalıdır. Ancak; Japonya parasal genişlemeye gitmesi 2 Ağustos da kesinleşirse, finans piyasalarında işlem gören Japon para birimi karşısındaki paralar, çok çok ekstrem bir olay olmaz ise  ciddi değer kazanacağı beklenilebilir.

Yaşadığımız bu dönemde bu tür fırsatları görüp anlaya bilirsek, bir şeyler yapabiliriz.

Bazen fırsatlar sessiz sedasız gelir. Önemli olan fırsatları anlayabilmek, görebilmek  ve de değerlendirebilmektir.

Görüşüm o ki; Japon parası önümüzdeki birkaç yıl için iyi bir fırsat yaratacaktır.

Saygılarımla. 26/07/2016

UYARI NOTU

Burada yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumum ve tavsiyelerim ise kendi şahsi düşüncem olup genel niteliktedir. Bu tavsiyelerim mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.