Japonya’da Yapay Zeka Belediye Başkanı Adayı Oldu

0

Japonya’da Yapay Zeka Belediye Başkanı Adayı Oldu

Tokyo’nun Tama semtinde  belediye başkanlığı için aday bir yapay zeka oldu. Belediye başkanlığı için yapay zekaya sahip bir robot diğer adaylarla rekabet edecek.

Robotun seçim afişleri şimdiden şehrin birçok bölgesinde yayınlanmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gelişmeye devam eden teknoloji sektörünün payı ile dünyanın güçlü ekonomilerinden biri olan Japonyada ,yapay zeka alanında da bir çok bilim adamının çalışmaları devam etmektedir. Bu anlamda ilk adım olacak olan siyasette yapay zeka yönetimini sağlamaya çalışıyor. Tama şehrinin yeni belediye başkanı olmak için savaşacak olan robotun fotoğrafları,posterleri , şehrin birçok yerinde görülmeye başladı.

2014 yılında , Tama belediye seçimleri için adaylardan biri olan Michihito Matsuda,önceki adaylığını kaybetmiştir. Ve matsuda teknoloji alanındaki gelişmeleri desteklemeye ve politika alanında teknoloji yenliklere açık olmayı vurgulamaktadır ve robotun adaylığını desteklemektedir.

Michihito Matsuda, seçimin kazanılması halinde belediye başkanının robot tarafından yapay zeka ile yapılacağının ve çok başarılı olacağının özellikle altını çiziyor.

Bu projenin insanlık için bir ilk olduğunu vurgulayan Matsuda, robotun adaylık kampanyası için bir ofis ve bir web sitesi bile açtı.

Ülkenin konuyla ilgili basın açıklamasında yer alan Matsuda, mevcut verileri insanlardan daha iyi analiz edebilecek ve daha analitik kararlar alabilecek yapay zekânın şehri daha iyi yöneteceğini ileri sürdü.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.