Kariyer Aydınlık Bir Yol Mu?

0

 

Kariyer yolu, süreci dediğimiz kelimeler biraz filmleri andırsa da var bunun bir orta yolu… Biz yine de yazımızın temel öncülünü yineleyerek buna başlayalım isterseniz!

Kariyer aydınlık bir yol mudur? Bireyleri istenen sonuca ulaştıracak temel değerler nelerdir?

Aklımıza birden çok unsur gelse de burada vurgulanmak istenen dürüstlük, saydamlık ve tutarlılıktır. Bunlar iş dünyasının sessiz anayasasının önemli kurallarıdır.

Öncelikle dürüstlük tarafların birbirine karşı güvenini pekiştiren ilk unsurdur. Bir çalışan düşünün, işe ilk başladığında gösterdiği performans ile zamanla sergilediği davranışlar birbirini tutmadığında onun dürüstlüğü ilk sorgulanan özellik olmaz mı? Ya da iş veren açısından da başta olmasını taahhüt ettiği fırsat ve yaklaşımları bir ekran koruyucu gibi sunarsa kim orada çalışmak isteyecektir, bir düşünelim isterseniz! Aynı durumu müşteriler için de hatta dahası için de çoğaltabiliriz.

Saydam olmak, dediğimiz bireylerin açık, net ve anlaşılır davranış, söz ve alışkanlıklar içinde hareket etmesini ifade eder. Öyle ki hiçbir müşteri sizin birbirine uymayan çeşitli politikalarınızdan etkilenmeden hareket ettiğini söyleyemez. Bunun gibi etrafımıza karşı gösterdiğimiz her davranışa karşılık gelen tutumların anlaşılırlığı da yine bizi sadece saydam değil daha güvenilir kılacaktır.

Tutarlı olmak, başı sonu belli yazılar yazmak gibi değildir! Çünkü iş dünyasında planlar yapılmasına rağmen olağanüstü durumlar da gözetildikçe güven katsayısı o oranda artar diyebiliriz. Bu durumda karşımıza çıkan durumlarda genel olarak anlayışlı ve sağduyulu olmak ile pozitif geliştireç yönlü her türlü davranış içerisinde olmak bizi her durumda tutarlı kılacaktır.

Ve tabi ki tüm bunlar kariyer yolunu aydınlık ya da karanlık yapmak yerine daha güvenli ve anlamlı kılacak temel kalıplar olarak kalmaya devam edecektir. Önemli olan ışığın ne renk olduğundan çok hangi temel taşlarla etrafa yayıldığıdır…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.