Kariyer Süreci; Kişisel Yetenek Gelişimi

0

 

Okul hayatının bitmesinin tek güzel yanı vize, final gibi öğrenci dostlarından ayrılmak olsa gerek. Ne yazık ki cümlenin devamı buna ikame bir şekil almıyor. Çünkü kariyerimizi şekillendirmek için istesek de istemesek de bir sınavlar silsilesi bizi bekliyor. Ya da biz ilgili süreci devam ettirmek için bazı zorunlu sınavlardan geçiyoruz. Sanırım kendimizi tamamlamaya çalışıyoruz böylece!

Kendini tamamlamak için türlü tanımlar yapılsa da bizim burada bahsetmek istediğimiz kariyer süreci yazısında da değindiğimiz konulara bir devam niteliğindedir.

Bu yolda önce kendi olumlu ve olumsuz yön ve şartlarımızın ayırdını kapsayan öz farkındalık terimi üzerinde durduk. Kendi imkan ve kısıtlarının farkına varmak tüm kariyer yolunun başı olsa da yeterli değildir. Önemli olan, anladığımızı nasıl kullandığımızdır. İşte bunun için öz yönetim gereklidir. İster zaman yönetimi, ister fırsat yönetimi ya da istersek duygusal yönetim diyelim; sonuç değişmeyecektir. Yapılması gereken, kendi kişisel yetenek gelişimimiz ve bunu tamamlamaktır.

Sanırım en önemli noktadayız! Kişisel yetenek gelişimimiz için yapılacaklar listesi… Baştan söylemeliyim ki, öyle bir liste yok, hiç olmadı da! Eğer kendimizi anladıysak geliştirmemiz gerekenler de anladığımızla ne anlatmak istediğimizin içindedir.

Okuldan sonra veya halihazırdaki işimiz için ya da yeni bir başlangıç yapmak üzereyken öğrendiğimiz ve yaptığımız her şey bu tanımın içindedir.

Klasiktir; dil öğrenilmeli, bilgisayar bilgisi mükemmele yakın olmalı, insan ilişkileri, sosyal beceriler ve dahası…

Tüm bu sayılanlar aslında birer araçken bunca beklenti ve zorunluluk içinde neydi anlatmak istediğimiz?

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.