Kariyer Yolu: Son Çıkış!

0

 

Her kelimenin kendinden menkul bir anlamı vardır. Bazıları sabit kalmayı anlatırken bazıları ise içsel bir hareketliliği temsil eder. Bir yazı dizisi şeklinde önceki birkaç yazı ile anlatmaya çalıştığımız kariyer terimi de bu ikincisindendir.

Kariyer bir yol olarak uzunluğu bir ömür olan süreci ifade eder.

Nasıl yönetileceği hakkında eskilerin deneyimi, gençlerin istek ve azmi gibi bir yaklaşım sergilenebileceği gibi bunun çeşitli yollarına bu yazı ile değinilecektir…

Öncelikle bilinmesi gereken birey olarak her hayalin bir gerçeklik bulamayacağıdır. Yapılması gereken hayallerin hedeflere çevrilmesi ve bu yönde çaba gösterebilmektir. Bu kısım cesaret ve risk alabilmekle ilgilidir. Tam bir aksiyon gerektirir. Üstelik en önemli aktörü de bireyin kendisidir. Kulağa kolay geliyor olabilir ama durun bitmiyor hemen!

Bir kere kariyerimizde istediğimiz başarılar için öncelikli olarak hayatımızın iplerini elimize alabilmemiz gereklidir. Bunun için bireylerin yapması gereken diye bir şey yoktur, yaptığı faaliyet ve çabalar vardır.

Peki bizi öne geçirecek olan nedir? Biraz sağduyu ve anlayış. Tabi bu kısım hikaye değil, bildiğimiz, insanları, olayları ve durumu doğru nitelendirebilme kabiliyeti ile ilgili bireyin iç yetkinliklerini sergileyebileceği görünmez ama etkisi kalıcı bir olgudur. Buna belki de durumsal liderlik davranışı demek daha doğru bir terim olabilir.

Durumu anlamlandırabilme kabiliyeti bireyin sebeplerden etkin sonuçlar çıkarması ile mümkün olur. Sonuçta kariyer sürecinde hedeflere ulaşmak bireyin içsel motivasyonunu doğru kullanabilmesi ve doğru yerde doğru davranış kalıpları sergilemesiyle mümkündür.

Tüm bu sürecin doğru yerden yakalanması için bireyin de termometre gibi sabit kalmayı seçmeyip termostat gibi etkiye doğru tepki vermesiyle mümkün olur. Bilindiği üzere bu iki alet de sıcaklık ve ısı ile ilgili kullanılmaktadır. Aralarındaki farka gelince ilkinde sadece kabın ısısı ölçülürken ikincisinde kabın ısısına göre gerekli sıcaklık ya muhafaza edilir ya da bu sağlanır. Tıpkı kariyer yolunu şekillendirmek isteyen durumsal liderler gibi…

 

*Termometre, termostat örneğini Ahmet Şerif İzgören’in kitaplarında görebilirsiniz, ben de kendisinden öğrendim; diğerleri orijinaldir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.