Katma Değer Vergisi (KDV) Reformu Nasıl Gerçekleşecek?

0

1985 yılından itibaren uygulamaya konulan ve aradan geçen 32 seneye rağmen tartışmaların odağında olan Katma Değer Vergisi (KDV) ihracatçı ve yatırımcıların talebi üzerine yeniden gözden geçirilecek.

Gerek yatırımcı, gerek üretici ve gerekse ihracatçı cephesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 6 değişikliğin ilk ayağını “Önce KDV’yi öde gel, sonra devletten al” kaldırılarak gerçekleştirilecek.

Dahili işleme rejimi kapsamında yurtdışından KDV olmadan getirilen malların ülke içinde üretiminin teşviki için yeniden düzenleme yapılacak. Böylelikle mevcut KDV sistemi içerisindeki yerli üreticinin ezdirilmesi de ortadan kaldırılacak. KDV sisteminde yer alan oran sayısı ve istisna farklılıklar da azalmış olacak. Yani bir malın yüzde 18 üzerinden alınıp yüzde 8 farkla satılmasının da önüne geçilmiş olacak. Üreticinin de aradaki 10 puanlık yükü ortadan kaldırılmış olacak. Günümüzde devlet 100 liralık KDV’nin yarısından fazlasını ödeyen 2 bin firmanın da yükünü hafifletmiş olacak.

Normalde KDV sadece tüketim için vergilendirilmesi gereken bir vergi türü. Evet tüketici için yeteri kadar bir yük iken zaman içinde üretim, yatırım, işletme ve ihracat için vergilendirilen bir vergiye dönüştü. Reel sektörün bugün itibariyle devletten 140 milyar lira KDV alacağı var. Devlet bu kuruluşlardan vergiyi sıcak parayı ülke içerisinde döndürmek için kullanılıyor.

Devlet kademelerindeki yöneticilerde bunun farkında yani “Biz bu vergiyi tüketici için koyduk ama üretici niye bu vergiyi ödüyor? ” şeklinde. Bu uygulama son günlerde yapılan açıklamalar uyarınca kaldırılacak. İşletmeler, fabrika yaparken devlete ciddi anlamda KDV ödüyor ve giriş aşamasında bu yük yatırımcıları korkutuyor. Açıklamalarda yurtdışından nasıl ithal edilen mallara KDV ödenmiyorsa aynı şekilde ülkede yatırım yapanlara da aynı düzenlemenin getirileceği belirtiliyor. Bu kriz ortamında devletin yaptığı ciddi anlamda önemli bir uygulama.

Peki bu 6 değişiklik neler?

  1. Önce KDV sonra ödeme devri kapanıyor.
  2. KDV sistemindeki oran, istisna farklarla azaltılıyor.
  3. Yanlış KDV beyan edenlere ağır cezalar geliyor.
  4. Eğitim ve yiyecek harcamalarındaki vergiler tekrar gözden geçirilecek.
  5. Yüzde 18 ile alıp yüzde 8 ile satma dönemi bitiyor.
  6. 2 bin firmanın KDV yükü hafifletilecek ve üreticinin ithalattaki KDV yükü bitecek.

Kaynak: borsagundem.com/haber/kdv-sisteminde-buyuk-reform/1214509

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.